Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadir HAS Üniversitesi’nin En Çok Övündüğü Alan Burslu Öğrenci

Giriş Tarihi: 20.3.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 19:03
Bu yıl 15’incisi düzenlenen ve lise öğrencileri ile üniversiteleri buluşturan "Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Günleri", Antalya’da Cam Piramit’te devam ediyor. İstanbul Kadir Has Üniversitesi de stant açan üniversiteler arasında yer aldı.
Kadir Has Üniversitesi Lisans Tanıtım Sorumlusu Kübra Çakır öğrencilere bilgiler verirken, "Anadolu tarzı yerlerde öğrenciler için yüzde 25, yüzde 50 ve tam burs olmak üzere bölümlerin kontenjanları var. Bursları alttan dersleri de kalsa, ortalamaları 200’ın altına da düşse hiçbir şekilde kesilmiyor. Bir diğer bursumuz ise, rahmetli Kadir Has’ın bir tek isteği varmış, öğrenciler okusun ve desteklensin istemiş. Biz de bu yüzden ilk 3 binden gelen öğrencilere hem yurt hem de harçlık veriyoruz. İlk 100’e giren öğrencilere 2 bin liradan başlıyor ve 250 liraya kadar iniyor bu harçlıklar. Yine karşılıksız ve geri ödemesiz olarak öğrencilere verilen burslar bunlar. Bir de yanında ücretsiz barınma imkanı sağlıyoruz. Başka bir bursumuz ise Kadir Has Başarı Bursu. Bu bursumuz da okula geldikten sonra başarılı olan öğrencilere verilen burslardan biri. Bunun için bursunun olmaması koşulu var. Sporcu bursumuz var. Okula gelirken spor dallarında başarısı varsa bununla spor bursu alabiliyor. Okula geldikten sonra üniversitemizde bulunan spor dallarından başarı sağlarsa yine burslardan yararlanabiliyor" dedi.
89 ÜNİVERSİTE İLE ANLAŞMA
Eğitim alanında çok iddialı olduklarını ifade eden Lisans Tanıtım Sorumlusu Kübra Çakır, üniversitelerinde uluslar arası bir eğitim verdiklerini belirterek şunları kaydetti:
"Bizim 21 ülke 89’a yakında üniversite ile anlaşmamız var. Uzak Doğu, Amerika ve Avrupa’nın içinde olduğu Erasmus, çift diploma içinde olduğu bir uygulama oluyor. Üniversitemizde eğitim veren hocalar hep sektörün içinde bulunan insanlar. Hocalarımız sektörün içinde yer aldıkları için öğrencilere bir çok iş imkanı sağlıyorlar. Kendini gösteren ve başarılı olan öğrencileri hocalarımız sektörde yönlendiriyorlar. Sınıflarımızın kontenjanları da kalabalık olmadığı için öğrenciler kendilerini fark ettirebiliyorlar. Bu yüzden eğitim alanında çok iddialıyız."
"ÖĞRENCİLER HANGİ BÖLÜMÜ SEÇECEKLERİ KONUSUNDA KARARSIZ"
Standa gelen öğrencilerin genellikle hangi bölümü tercih edeceklerinde kararsız olduklarını gördüklerini belirten Tanıtım Sorumlusu Kübra Çakır, "En azından üniversitede ne yapmak istediklerine karar vermeleri lazım. Onu düşünmeleri lazım. Ona kafa yormaları lazım. Bu fuarlar onlar için kıymetli. Bizler onlar için buradayız. Onlara yol göstermek ve onları yönlendirmek için buradayız. Gidecekleri üniversiteleri iyi araştırsınlar" dedi.
"EN ÇOK ÖVÜNDÜĞÜMÜZ ALAN"
Kadir Has Üniversitesi’ne gelen her öğrenciye burs vermeye çalıştıklarını söyleyen Lisans Tanıtım Sorumlusu Kübra Çakır konuşmasını şöyle tamamladı:
"Bizim üniversitemizin yüzde 75’i burslu. Bizim okulumuza gelen bir öğrenci yüzde 10’dan başlayıp yüzde 100’e kadar burs imkanından yararlanabiliyor. Bizim en çok övündüğümüz alan burslu öğrenci. Biz burslu öğrenciyi daha çok kabulleniyoruz. Biz her öğrenciye burs vermeye çalışıyoruz. Daha sonrasında ise biz şehrin merkezindeyiz. İstanbul gibi bir şehirde şehir merkezinde olmak çok kıymetli bir şey. Kültür sanat alanıyla çok iç içeyiz. Sinema öğrencilerin elinin altında. Ders aralarında bile sinemaya gidebilirler. İstanbul gibi bir yerde şehir merkezinde okumak bulunmaz bir nimet."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadir HAS Üniversitesi’nin En Çok Övündüğü Alan Burslu Öğrenci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN