Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kent Konseyi’nin Konuğu Doç. Dr.durduran Oldu

Giriş Tarihi: 25.3.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 12:32
Kent Konseyi’nin Konuğu Doç. Dr.durduran Oldu
Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nun yerel yöneticilere yönelik düzenlediği Kent Bilgi Sistemi konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Savaş Durduran oldu.
Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu’nun düzenlediği konferansta konuşan NEÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Savaş Durduran, modernleşmenin önemli bir adımı olan şehirleşmenin aynı zamanda trafik, yoğun yapılaşma, hava kirliliği, eğitim, sağlık, güvenlik, iletişim ve altyapı gibi sorunları da beraberinde getirdiğine işaret ederek, bu nedenle Kent Bilgi Sistemi’nin kentlerin sağlıklı gelişmesi bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.
ANTALYA’NIN EKSİKLİĞİ
Kent Bilgi Sistemi’nin, uygulandığı kentle ilgili tüm verileri ortaya koyduğunu da vurgulayan Doç. Dr. Savaş Durduran, “Bu sistemle sahip olunan verilerin de sürekli güncellenmesi gerekiyor. Ne kadar çok veriye sahip olmanız değil, o verileri ne ölçüde kullanabildiğiniz önemlidir. Antalya gibi hızla gelişmekte olan bir kentte, bugüne kadar Kent Bilgi Sistemi’ne geçilmemiş olmasını da büyük bir eksiklik olarak görmekteyim” dedi.
AVRUPA ÜLKELERİNDE 30 YIL ÖNCE KULLANILMAYA BAŞLANDI
Doç. Dr. Durduran, Kent Bilgi Sistemi’nin Avrupa ülkelerinde yaklaşık 30 yıl öncesinden kullanılmaya başlandığını, Türkiye’de ise ilk olarak 1987 yılında İstanbul’un altyapı çalışmalarına yönelik başladığını da belirtti. Doç.Dr. Durduran, “Günümüzde bu sistem bazı kentlerimiz, hatta ilçelerimizde bile uygulanmaktadır. Belediye Kanununa göre uygulanması yasal bir zorunluluk olan Kent Bilgi Sistemi bazı belediyelerimiz de ise sadece göstermelik olarak var. Yasanın kurulmasını emretmesi, ancak standartlarını belirlemiş olması da ayrı bir sorun teşkil etmektedir” ifadelerini kullandı.
Oldukça çok faydası bulunan Kent Bilgi Sistemi’ni bazı belediyelerin yüksek maliyetini gerekçe göstererek gerektiği şekilde uygulamamalarını anlamanın pek mümkün olmadığını da ifade eden Doç. Dr. Durduran şunları söyledi:
“O kadar çok faydası var ki bunu görmüyorlar. Bir kent için en önemli sorunlardan olan gecekondulaşma, kaçak ve çarpık yapılaşmayı bu sistemle önlüyor, sağlıklı bir altyapının oluşmasını sağlıyorsunuz. Çünkü her türlü imkanı sunuyor. Ayrıca belediyelerin gelirlerini arttırıcı faydaları da var.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kent Konseyi’nin Konuğu Doç. Dr.durduran Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN