Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbradı’da Kardelen Festivali Heyecanı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
İbradı’da Kardelen Festivali Heyecanı
Antalya’nın İbradı ilçesinde Her yıl geleneksel olarak düzenlenen “İbradı Kardelen Festivali”, 27-29 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Bu yıl farklı olarak daha geniş kitlelere hitap edecek olan festival kapsamında “Kökler ve Kuşaklar Sanat Çalıştayı” düzenleneceği belirtilirken, İbradı Belediyesi tarafından organize edilen “Kardelen Festivali”nin hem yöresel değerleri tanıtacağı hem de ilçe dışında yaşayan hemşehrileri bir araya getireceği ifade edildi.
Herkesi festivale davet eden İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru Toroslara özgü bir bitki olan kardeleni tanıtmayı amaçladıklarına dikkat çekerek, “Kardelen, Toros dağlarında 1200-1500 metre yükseklikte kendiliğinden yetişen ve tıbbi ve aromatik bir değere sahip soğanlı bir bitkidir. Bu tür festivaller vasıtası ile halkımızı bilinçlendirerek kardelen bitkisinin gelecek nesillere de taşınmasını istiyoruz” dedi.
Kardelen soğanlarının yıllardır bilinçsizce sökülerek ekonomik değerinin altında pazarlandığını da vurgulayan başkan Başkan Küçükkuru, “Kardelen İbradı ve yöresi için hayati bir önem taşıyor. Zaten ülkemiz özgü bulunan 6 kardelen türünden sadece ikisi ticari değer taşıyor.Bu iki tür kardelende İbradı civarındaki Toros dağlarında yetişiyor. Bu bitkilerin neslinin tüketilmemesi için üretimi teşvik edilerek planlanmalı, aşırı ve erken sökümü engellenmelidir” diye konuştu.
Yöresel halk oyunları gösterilerinin de sunulacağı Festival etkinliklerinin ilk gününde İbradı Muammer Aksoy Kültür Merkezi’nde Yaşar Kemal’i anma ve imza günü düzenlenerek fotoğraf sunumları yapılacağı belirtildi. “Torosların İncisi İbradı” fotoğraf sergisinin de açılacağı festivalin ikinci gününde ise Sülek Yaylası’na bir gezi düzenlenerek Kardelen bitkisinin doğal ortamında görülmesinin sağlanacağı kaydedildi. Festivalde ayrıca Yöresel sanatçılar Sami Demircioğlu, Hüseyin Dere, Gülay Diri’nin konser vereceği, festivalin ikinci gününde ünlü Türkücü Sümer Ezgü’nün bir konser vereceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbradı’da Kardelen Festivali Heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN