Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya’da 5.anfaş City EXPO Uluslararası Şehircilik Ve Teknolojileri Fuarı Kapılarını Açtı

Giriş Tarihi: 1.4.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 14:16
Antalya’da düzenlenen 5.Anfaş City Expo Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center Fuar Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı.
Yerli ve yabancı belediyelerin yoğun ilgi gösterdiği 5.Anfaş City Expo Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı’nda katılımcı firmalar belediye araçları, geçiş ve aktarma sistemleri, belediye demirbaş ve tüketim malzemeleri, kent mobilyaları bahçe ve süs bitkiler, temizlik, bakım, ses ve görüntü sistemleriyle ilgili yeni ürünleri ziyaretçilere sundu. Fuara Antalya Valisi Muammer Türker, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Tunus Belediyeler Birliği yöneticileri, yabancı belediye başkanları ve ilçe belediyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.
"BAKANLIKLARDAN FAZLA BÜTÇEYE SAHİP BELEDİYELER VAR"
Antalya Valisi Muammer Türker yaptığı konuşmada, dünyada küreselleşmenin yanı sıra bir yanda da yerelleşmenin hızla devam ettiğini belirtti. Şehirlerin birbirleri ile yarıştığını kaydeden Vali Türker, “Dünyada küreselleşmenin tam gaz devam ettiği günlerde bir yanda da yerelleşme yaşanıyor. Şehirler birbirleri ile yaşıyor. Marka değeri olmak için belediyeler birbirleri ile yarışıyor. Bunlara ilave olarak hizmetlerin yerelden gelip yerelden sonuçlandığını görüyoruz” dedi. Çıtaların yükseldiğini ve ihtiyaçların çoğaldığını belirten Vali Türker, bazı belediyelerin bir çok bakanlıktan fazla bütçeye sahip olduğunu ve ekonomiyi yönettiğini ifade ederek, “Çıtalar yükseldi, ihtiyaçlar çoğaldı. Yerel yönetimler buna göre kendisini revize etme ihtiyacı ortaya çıktı. Türkiye’de reform çalışmaları on yıllardır devam ediyor. Bugün belediyelerimizin bir çoğu bir çok bakanlıktan daha fazla yetki kullanıp daha fazla bütçeye hükmediyor. Bu imkanların daha iyi kullanılması lazımki hem daha iyi fayda sağlasın hem de ekonomi verimli kullanılsın. Bu fuar ekonominin ve teknolojinin belediyecilik için verimli kullanılmasına zemin hazırlayacak” diye konuştu..
BAŞKANLAR VE KATILIMCI FİRMALAR BULUŞUYOR
Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, fuarın belediye başkanları ve katılımcı firmaların bir araya geldiği bir ortam olduğunu, fuarın belediyecilik alanında yeni teknolojilerin tanıtımının da yapılmasının önemli olduğunu ifade etti.
"BELEDİYELER BİRBİRLERİNE ‘ÇILGIN PROJEN NEDİR?’ DİYE SORUYOR"
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel ise yaptığı konuşmada belediyelerin insanların hayatını kolaylaştırmak için çalıştığını belirtti. Belediyelerin ilk zamanlarından bu yana değişime uğradığını ve günümüzde belediyelerin sosyal belediyecilik anlayışına geldiğini ifade eden Başkan Türel, “Belediyelerimizin ortaya koyduğu hizmetler insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak için çalışır. Belediyecilik yaşayan bir organizma olduğu için tanımları ve şekilleri değişir. Alt yapı belediyeciliği olarak anılan belediyeler alt yapı eksiklikleri giderilmeye başlanınca günümüzde belediyeler insanlara yardım eden sosyal belediyecilik kavramıyla tanıştı. Ancak bu kavramda yavaş yavaş ömrünü tamamlıyor” ifadelerini kullandı. Belediyelerin yaşaması için vizyonlarını belirlemeleri gerektiğini ifade eden Başkan Türel, “Belediyelerimizin gideceği hedef vizyon belediyeciliğidir. Çılgın projeleri konuşan belediyeler haline gelindi. Artık belediyeler birbirlerine “Sizin çılgın projeniz nedir” şeklinde bir birbilerine soruyor” diye konuştu.
"BELEDİYELER DAHA İYİ HİZMET YARIŞINDA"
Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise, fuarın önemine değinerek, “Belediyelerimiz vatandaşa daha iyi hizmet etmek için yarış içerisinde. Böyle bir ortamda belediye yöneticileri ile katılımcı firmaların buluşması önemlidir. Antalya’da beşinci defa düzenlenen fuarda, her yıl gelişen bu fuarın Antalya’ya önemli bir katkısı vardır. Dünya belediyeciliğine fikir veren vizyon belirleyen bir fuar haline gelmesini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Kurdelenin kesilmesinin ardından açılışı gerçekleştirilen fuar, stantların ziyaret edilmesi ile devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’da 5.anfaş City EXPO Uluslararası Şehircilik Ve Teknolojileri Fuarı Kapılarını Açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN