Budak’tan Ekonomi Raporu

Giriş Tarihi: 3.4.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Budak’tan Ekonomi Raporu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcılığı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanlığı görevlerinden ayrılarak CHP Antalya Milletvekili adayı olan Çetin Osman Budak, Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Budak, CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Kılıçdaroğlu’na, Antalya ve Türkiye ekonomisi ile ilgili kapsamlı bir rapor sundu.
Yedi ana başlıktan oluşan raporunda tarım, turizm, sanayi, ticaret ve çevre sorunlarına değinen Budak, raporda yer alan projelerin hayata geçirilmesi halinde söz konusu sektörlerde gözle görülür iyileşmelerin yaşanacağını, bunun da Antalya ve ülke ekonomisine olumlu katkılar sağlayacağını bildirdi.
Sivil toplum örgütlerinde uzun yıllar görev yaptığını hatırlatan Budak, "Bu süre içerisinde kent ve ülke ekonomisine fayda sağlamak için birçok fikir ve proje ürettik. Genel Başkanımıza sunduğum, projeleri içeren raporda kronikleşmiş sorunlar ve çözüm önerileri var" dedi. Raporunda turizm sektörünün sorunlarını tüm detayları ile ortaya koyduğunu belirten Budak, "Turistik tesislerin kış aylarında kapılarına kilit vurması nedeniyle en az 300 bin kişilik bir kıyı turizmi ile ilgili işsizler ordusu meydana geliyor. Bu durum bölge ekonomilerinin durmasına yol açtığı için yüzbinlerce haneyi doğrudan etkiler hale geliyor. Sektör mensupları ile geçmişte yaptığımız çalışmalar neticesinde elde ettiğimiz somut çözüm önerilerimiz var. Özellikle mevsimlik işsizliğin önüne geçmek ve turizmin 12 ay sürdürülebilir hale gelmesi için gerekli çalışmalar CHP iktidarında hayata geçirilecek. Çünkü çözümü biliyoruz ve projelerimiz hazır" diye konuştu.
Girdi maliyetlerinin yüksek olmasının çiftçinin belini fena halde büktüğünü hatırlatan Budak tarım sektöründe yaşanan sorunları,"Tarımsal sulamada en büyük maliyet kalemi elektrik tarifesinin yüksek olmasıdır. Tarımsal sulama tarifesi ticari tarifesinden uygulanmakta, fark sanayi tarifesine göre yüzde 10’u geçebilmektedir. Birçok bölgede sulama kooperatifleri elektrik borçlarını ödemekte zorlanıyor. Diğer taraftan Türkiye’nin her bölgesinde yayılan örtü altı üretimde de önemli sorun ısıtma maliyetidir. Bazı bölgelerde dağıtım şirketleri doğal gaz şebekesi için asgari abone garantisi istemekte ve yoğun sera bölgelerine doğal gaz ulaştırmakta isteksiz davranmaktadırlar" şeklinde sıraladı. Budak ayrıca kırsal turizm kalkınmasına yönelik yapacakları çalışmalar ile hem tarıma hem de turizme önemli bir katkı sağlayacaklarını söyledi.
Raporunda ticarete planlama ve düzen getirilmesi gerektiği ile ilgili kapsamlı bir çalışmanın da yer aldığını vurgulayan Budak, şunları kaydetti:
"Ayrıca dış ticarete yeni bir örgütlenme modeli gerekiyor. Fakat en önemlisi çevre. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birleştirilmesi ile birlikte çevre Antalya gibi kentlerde ikinci plana düştü. Çevre ve şehircilik yan yana olmamalı. Antalya gibi kentlerde turizm ve tarım alanları kentleşme baskısı altındadır. Özellikle taş ocakları, maden ve hidroelektrik santralleri (HES) ruhsatları Ankara’da masa başında, harita üzerinden verilmesi doğa ve tarih tahribatını son yıllarda hızlandırmıştır. Bu yapının düzelebilmesi için kapsamlı önerilerimizi Genel Başkanımıza ilettik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Budak’tan Ekonomi Raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN