Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hekimler Şiddete Tepki Gösterdi

Giriş Tarihi: 7.4.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 15:01
Antalya Tabip Odası, son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını kınayarak tepki gösterdi. Antalya Tabip Odası binasında gerçekleştirilen basın toplantısında, geçen hafta Gündoğmuş’ta bir aile hekimine yapılan saldırı da ortaya çıktı.
Antalya Tabip Odası binasında gerçekleştirilen basın toplantısında, Genel Sekreter Dr. Egemen Aktaş ile Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Nihan Keysan açıklama yaptı. Dr. Egemen Aktaş, sağlık çalışanlarının özellikle son 10 yılda ciddi derecede şiddete maruz kaldığını belirterek, "Daha geçen hafta Gündoğmuş’ta bir hekim arkadaşımız kendisinden uygunsuz rapor isteyen şahsın isteğini reddetmesi üzerine hakaret, tehdit ve darp girişimlerine maruz kalmıştır. Ardından ilçenin yerel idarecisi konuya hemen müdahil olmuş ve hekim arkadaşımızı tehdit etmiştir" diye konuştu. Dr. Aktaş, istenen uygunsuz raporun işe girişle ilgili olduğunu ve konunun yargıya intikal ettiği söyledi.
"YAŞANAN BAZI OLAYLAR YÖNETİCİLER TARAFINDAN ÖRTBAS EDİLİYOR"
Yaşanan olayın münferit olmadığını söyleyen Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Nihan Keysan ise, "Bu olay münferit bir olay değildir. Üç yıl önce bu tarihlerde gencecik doktorumuz Ersin Arslan öldürüldüğünde gerekenlerin yapılacağı söylenmiş ama olaylar hiç aralıksız devam etmiştir. Her gün hastanelerde, 112 acil ambulanslarında, aile sağlığı merkezlerinde her türlü şiddet olayı yaşanmakta ve bu durum giderek kanıksanmaktadır. Sadece son bir hafta içinde bir acil hekim uzmanı sırtından bıçaklanmış, bir kadın doğum uzmanı darp edilmiş, bir aile sağlığı merkezi basılmış ve bir ambulans şoförü yaralanmıştır. Bazı olaylarsa idareciler tarafından örtbas edilmekte ve şikayetler engellenmektedir" dedi.
"İNSANLAR HER TÜRLÜ SIKINTIDA SORUNU BİZDE GÖRÜYOR"
İnsanların sağlıkla ilgili her türlü sıkıntıda sorunu sağlık çalışanlarında gördüğünü belirten Dr. Nihan Keysan, SABİM hattı oluşturulduğunu bildirerek, "Sağlık çalışanları bizzat hükümet yetkilileri, idareciler tarafından yıllardır her fırsatta suçlu ilan edilmekte ve sağlık sorunlarının sebebi olarak gösterilmektedir. İnsanlar sağlıkla ilgili yaşadıkları her sorunda karşılarındaki hekim ve sağlık çalışanlarını kaynaklandığını düşünmekte, şikayet etmeye özendirilmekte, bunun için ayrı mekanizmalar ve SABİM hattı gibi şikayet hatları oluşturmakta, zaman zaman da bu yaşadığımız son olayda olduğu gibi alenen kışkırtılmaktadır" ifadelerini kullandı.
"BASKIDAN, KORKUDAN UZAK İŞLERİMİZİ YAPMAK İSTİYORUZ"
Doktorların sağlıklı çalışma koşullarında, baskıdan, rekabetten, korkudan uzak işlerini yapmak istediklerini belirten Dr. Nihan Keysan, bir hekimin yıllarca aldığı eğitim, uymak zorunda olduğu etik ve bilimsel kurallar ışığında verdiği kararlara siyasal rant ve güç gösterisi için müdahale edilmesini kabullenemeyeceklerini dile getirdi. Dr. Nihan Keysan, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Şiddetle yaşamak, hayatın bir parçası olarak kabul etmek, alışmak, kanıksamak istemiyoruz. Aynı şekilde yöneticilerin çalışanlar üzerinde baskı, korku ve şiddet uygulamasını da herhangi bir gerekçeyle kabul etmiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hekimler Şiddete Tepki Gösterdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN