Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sezon Öncesi Yıkım Kiracı Esnafı Çileden Çıkardı

Giriş Tarihi: 7.4.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 10:18
Antalya’nın Kemer ilçesinde, kaçak olduğu gerekçesiyle yıkımına başlanan 30 dükkanın sahibi ve kiracıları uygulamaya tepki gösterdi. Bir dükkan sahibi fenalık geçirirken bir esnaf kadın kendini dükkana kilitledi.
Göynük Mahallesi Beldibi mevkisinde Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Wow Çarşısı’ndaki 30 dükkanın yıkımı için belediye ekipleri jandarma desteğinde dün Beldibi’ne gittiğinde, caddeyi kısa süre trafiğe kapatan esnafın dükkanlarındaki mallarını boşaltmak için istedikleri iki günlük süre kabul edilmedi.
TOMALI EKİP GELDİ
Antalya İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Fatih Üstündağ komutasında, Akseki Jandarma Komando Taburu’ndan gelen Komando Birliği, Antalya Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekibi, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı, Kemer Belediye zabıtası ve Kemer Belediyesi geçici işçileri yıkılacak olan dükkanlar önüne geldi. Caddenin bir şeridi güvenlik gerekçesiyle trafiğe kapatıldı.
BAŞKAN GÜL’E TEPKİ GÖSTERDİLER
Dükkanları hakkında yıkım kararı olan mal sahipleri ve kiracıların bir bölümü, kendilerine bu dükkanların yıkılmayacağı konusunda Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül tarafından söz verildiğini ileri sürerek tepki gösterdi.
Dükkan sahiplerinden Ahmet Talih, bu yerlere sonradan gelip çökmediklerini belirterek "Bu yerler bizim atamızın, dedemizin, nenemizin yerleridir. Osmanlı tapusu var. Beldibi’nde bugüne kadar yapılan yıkımlar kişisel. Kişisel değilse girersin Beldibi 3’ten çıkarsın Beldibi 1’den" dedi.
Bir ara fenalık geçirerek yere yığılan Süleyman Talih de, "Mustafa Gül buraya gelsin, her yıkımın başında olsun. Yüzümüze baksın ben ses çıkarmayacağım" diye konuştu.
KENDİNİ DÜKKANA KİLİTLEDİ
Henüz 1 yıllık esnaf olduğunu ve varını yoğunu bu işe yatırdığını söyleyen 2 çocuk annesi Çiğdem Aktaş isimli esnaf ise kendisini dükkana kilitledi. Aktaş, Belediye Başkanı Gül’ün geçen Kasım ayında sezon sonuna kadar dükkanları yıkmayacağı konusunda söz verdiğini ileri sürerek, "Nisan ayındayız. Sezon açıldı. Karşı otele müşteri girmiş, dükkanlarımızın içine müşteri giriyor. Bizim çocuklarımıza buradan başka verecek ekmek paramız yok. Burada bir yıllık esnafım. Burayı yeni tuttuk. Hem hava hem dükkana kira parası verdik. Bizim ekmeğimizle oynuyor. Gözünü dikmiş bizim ekmeğimize. Kime nereye peşkeş çekiyorsa. Bizim ekmeğimizle oynuyor" diye konuştu.
YIKIM BAŞLADI
Esnafın tepkisine rağmen, alınan geniş güvenlik tedbirleri altında dükkanlar yıkılmaya başlandı.
Kaçak olduğu gerekçesiyle Kemer Belediye Encümeni tarafından yıkım kararı alınan 30 dükkandan 20’si hakkında İdare Mahkemesi tarafından Yürütmeyi Durdurma kararı verilmiş, belediyenin üst mahkemeye itirazıyla bu kararlar bozulmuştu. Kemer Belediyesi yetkilileri, yıkımların inşaat yasağına bağlı olmadığını ve uygulanmaya devam edeceğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sezon Öncesi Yıkım Kiracı Esnafı Çileden Çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN