28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü

Giriş Tarihi: 27.4.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 15:49
28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, 28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, amacı insan sağlığını korumak olan sağlık çalışanlarının uğradığı şiddeti hiçbir şekilde kabul edemeyeceklerini bildirdi.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Sağlık-Sen olarak her fırsatta şiddete ve özellikle sağlıkta yaşanan şiddete karşı olduklarını dile getirdiklerini bildirdiği açıklamasında, “Bu amaçla 24 Eylül 2011’de İstanbul’da ‘Emeğe Saygı Şiddete Sıfır Tolerans Sempozyumu’nda sosyal hayatın her alanında toplumsal bir salgın haline dönüşmüş şiddeti, sağlık gibi kutsal bir çatı altında minimize etmek istediğimizi dönemin Sağlık Bakanı’na bizzat iletti. Amacı sağlığa kavuşmak olan hasta ile hastayı sağlığına kavuşturmayı amaçlayan sağlıkçıların bu ortak amaca, şiddetle, baskıyla, zor kullanarak değil, karşılıklı iyi niyet ve saygı çerçevesinde çalışılarak ulaşılması gerekliliğini vurgulamak için 28 Nisan ‘Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü’ olarak ilan edildi. Sorunsuz bir hasta-sağlıkçı ilişkisinde en önemli konu karşılıklı saygı çerçevesinde doğru bir iletişimin kurulmasıdır. Verilen hizmet empati ve hoşgörü sayesinde hızlanacak ve daha kaliteli hal alacaktır” ifadelerini yer verdi.
Sağlık çalışanına uygulanan şiddetin, aslında hastanın kendi sağlığına karşı uyguladığı bir şiddet olduğunun unutulmaması gerektiğini bildiren Kuluöztürk, şunları kaydetti:
”Bunun yanı sıra vatandaşlarımızın haklarını doğru bir şekilde bilmesi ve sorumluluklarının da farkında olması bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Sağlık çalışanına uygulanan şiddet, tehdit ve hakarete karşı hukuksal hak arama yöntemleri uygulamaya konmuştur. Bundan sonra şiddete maruz kalan sağlık çalışanları için savcılık, suçu öğrenmesiyle beraber herhangi bir şikayete gerek kalmaksızın soruşturma işlemlerini başlatacaktır. Hem sağlık çalışanlarımızın hem de hastalarımızın hak, sorumluluk ve görevlerini yerine getirdiği ve ilişkilerde karşılıklı saygı devam ettiği takdirde sağlıkta şiddeti hiçbir şekilde yaşamayacağımızı ümit ediyoruz. Tüm kamuoyunu, insana karşı saygı, hoşgörü, dayanışma, paylaşma gibi değerlerin güvenli bir yaşamın temel taşları olduğunu unutmamak ve yaşamın temelini korumak için her türlü olumsuz çalışma koşullarına rağmen özveriyle hizmet vermeye çalışan sağlık çalışanlarınıza sahip çıkmaya çağırıyor, Sağlık-Sen olarak tüm çalışanlarımızın her türlü hak ve hukukunu sonuna kadar koruyacağımızı duyuruyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN