Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya’da Gezi Tekneli Mülteci Operasyonu

Giriş Tarihi: 27.4.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 14:22
Gezi teknesiyle Yunanistan’a kaçmaya çalışan 43 mülteci, Sahil Güvenlik ve Manavgat ilçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Sorgun bölgesi açıklarında yakalandı. Karanlıktan faydalanmak isteyen ve güvenlik güçlerinin dur ihtarına uymayan teknedeki mültecilerin otobüslerle Manavgat’a getirildikten sonra Boğaz Mevkii olarak bilinen Manavgat Irmağı ile Denizin birleştiği noktadan gezi teknesine bindirildikleri anlaşıldı.
Yunanistan’a kaçmak isteyen mültecilerin hayalleri ve maceralı yolculuğu Manavgat ırmağından denize çıktıkları anda son buldu. Otobüsle Manavgat’a getirildikleri ve Manavgat ırmağından tekneye bindirildikleri belirlenen 3 Irak, 6 Suriye ve 34’ü Afgan olmak üzere 43 mülteci Yunanistan’a kaçmak üzere yola çıktıkları sırada Sahil Güvenlik ve Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Manavgat-Sorgun açıklarında yakalandılar. Güvenlik güçlerinin dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalışan teknenin kaptanı ve mültecileri Yunanistan’a kaçırmak isteyen insan tacirlerinin güvenlik güçlerinin uyarıları sırasında tekneden kaçarak izlerini kaybettirdikleri bildirildi.
21 erkek, 11 kadın ve 11 çocuktan oluşan mülteciler Side Limanına getirilen tekneden indirilerek Side Jandarma Komutanlığına getirildiler. Side Jandarma komutanlığında yapılacak işlemlerin ardından mültecilerin sınır dışı edilmek üzere Antalya Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne gönderilecekleri bildirildi. Aileleri içeride ifade veren çocukların ise çıktıkları ölüm yolculuğundan habersiz Jandarma Komutanlığı bahçesinde kumda oynamaları dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’da Gezi Tekneli Mülteci Operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN