Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin, EXPO 2016’ya Katılım Anlaşmasını İmzaladı

Giriş Tarihi: 18.6.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 10:46
Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye’nin ilk Expo’su EXPO 2016 Antalya’ya katılım anlaşmasını imzaladı. Alanı ikinci kez gezdiğini söyleyen ve anlaşmaya ülkesi adına imza koyan Çin Çiçekçiler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zhan Yinchao, "Çin bahçesinin çok farklı ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir bahçe olmasını istiyoruz" dedi.
Antalya’nın Aksu ilçesinde bin 121 dönümlük alanda "Çiçek ve Çocuk" temalı EXPO 2016 Antalya’da çalışmalar aralıksız sürerken, Çin heyeti, EXPO’ya katılım sözleşmesine imza atmak için Türkiye’ye geldi. Çin Çiçekçiler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zhan Yinchao başkanlığındaki 14 kişilik heyet, Aksu ilçesindeki sergi alanında EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan tarafından karşılandı. Çin heyetine, alandaki çalışmalar, ülke bahçeleri ilgili görsel ve teknik bilgi sunuldu. Heyetler arasında bilgi alışverişinin ardından, alan gezisi yapıldı. Çin’in kendi ülke bahçesini kuracağı 3 bin 150 metrekarelik alanda inceleme de yapıldı.
İncelemelerin ardından EXPO 2016 Antalya Ajansı’na gelen Çin heyetini, EXPO 2016 Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez karşıladı. Türkiye’nin ilk EXPO’suna Çin’in katılmasının onur verici olduğunu belirten Suiçmez, gerekli her türlü desteğin verileceğini vurguladı. Daha sonra anlaşma törenine geçildi ve katılım sözleşmesine Zhan Yinchao ile Suiçmez birlikte imza koydu. Genel Sekreter Haşmet Suiçmez, Zhan Yinchao’a özel koleksiyon bir seramiği takdim ederken, Çinli Yinchao da, Genel Sekreter Suiçmez’e 1644 ile 1911 yılları arasında Çin’de hüküm süren Qing Hanedanı’nın hazırladığı bir fermanı takdim etti.
EXPO 2016 Antalya sergi alanına ikinci kez geldiğini söyleyen ve heyete başkanlık eden Zhan Yinchao ise, "Bu gelişimde alandaki çalışmaların ne kadar hızlı ilerlediğini gördüm. Mimari çalışmalar şekillenmiş. EXPO 2016 Antalya’nın diğer Expo’lardan çok farklı olacağa benziyor. Özellikle temasının ‘Çiçek ve Çocuk’ olması çok anlamlı. Antalya’da kuracağımız Çin bahçesinin çok farklı olmasını, ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir alan olmasını istiyoruz. Çin’de iki farklı tarz var. Birincisi geleneksel, ikincisi ise modern tarz. Kuracağımız bahçede, bu iki tarzı da yansıtmak istiyoruz" diye konuştu.
Çin heyetindeki görevliler alanı hem fotoğraf makinesi hem de kamera kaydı ile görüntüye aldı ve detayları not etti. EXPO 2016 Antalya’da Çin Bahçesi’ni kuracak olan Pekin Peyzaj ve Geleneksel Çin Mimarlık Mühendislik Şirketi’nin Bahçe Tasarım Şefi Wei Yan ise yapılacak bahçenin kalıcı olacağını, İpek Yolu’ndan bugüne devam eden Türk-Çin dostluğunun güçlenmesine katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Yapacakları bahçe hakkında ipuçları veren Yan şunları kaydetti:
"Türkiye için ay çok önemli. Bayrağınızda da ay var. Ay, Çin için de çok önemlidir. Hatta Çin’de Ay Festivali vardır. Türkiye’ye saygımızın da bir göstergesi olması için bahçemizin ismini Ay’ın Mücevheri koyacağız. Antalya’ya müthiş bir bahçe bırakmak istiyoruz. Umarım EXPO 2016 Antalya, büyük başarılara imza atar."
Çin heyeti Antalya’da ülke bahçelerinin yapımı için inşaat ve mühendislik firmaları ile görüşmeler de yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin, EXPO 2016’ya Katılım Anlaşmasını İmzaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN