Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkuteli’nde Hasat Öncesi Çiftçilere Uyarı

Giriş Tarihi: 20.6.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:37
Korkuteli’nde Hasat Öncesi Çiftçilere Uyarı
Antalya’nın Korkuteli ilçesinde hasat öncesinde çiftçilerin uyması gereken kurallar hatırlatıldı.
Korkuteli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, hububat ile diğer ürünlerin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek üzere, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2015 yılı hasat döneminde de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nce görevlendirilen teknik personeller tarafından tarla kontrolleri yapılacağı bildirildi.
Biçerdöver sahiplerinin, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarım yaptırarak, hasada hazır hale getirmeleri gerektiği belirten açıklamada, "Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır. Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirecektir.Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır. Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır.Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir" denildi.
Biçerdöverlerin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, kayıpların azaltılması amacıyla, engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayrıca ve başak kaldırıcılar monte edileceği, operatör belgeli sürücülerin, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapmaları gerektiği vurgulandı.Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir. Yukarıda belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkuteli’nde Hasat Öncesi Çiftçilere Uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN