Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tütüncü’den Antalya’ya Nostaljik Araç Koleksiyonu

Giriş Tarihi: 5.7.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Tütüncü’den Antalya’ya Nostaljik Araç Koleksiyonu
Kepez Belediyesi, Cumhuriyet tarihinde iz bırakan bazı ulaşım araçlarının sergileneceği "Nostaljik Araç Koleksiyonu" oluşturuyor. Koleksiyonun ilk klasik otomobili Murat 124, Kent Ormanı’nda sergi alanında yerini aldı.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, kent hafızasının yaşatılması ve gelecek kuşağa aktarılmasına yönelik önemli bir kültür çalışması daha başlattı. Başkan Tütüncü, nostaljik araç koleksiyonu çalışması ile hem hatıraları canlandıracak hem de otomobil tutkunlarını sevindirecek. Tütüncü, Antalya’nın turizm şehri imajına da hizmet edecek olan nostaljik araç koleksiyonu kurmak için Rahmi Koç Müzesi’nde, Bursa Tofaş Anadolu Araba Müzesi’nde ve Haydar Aliyev Müzesi’nde sergilenen klasik otomobilleri incelemişti.
”HACI MURAT KENT ORMANI’NDA”
İncelemelerin ardından koleksiyonda yer alacak araçları belirlemeye başlayan Tütüncü, şehrin nostaljik araç koleksiyonunun ilk otomobilini Antalyalılarla buluşturdu.
Koleksiyonun ilk nostaljik aracı da 1971 yılında Tofaş’ın Bursa fabrikasında Fiat 124 şasesine oturtularak Türkiye’de yabancı lisansla üretilen ilk otomobil olan Murat 124 oldu. Kepez Belediyesi’nin makine ve ikmal atölyesinde, koleksiyon için alınan ve ’Hacı Murat’ olarak adlandırılan Murat 124’ün aslına uygun şekilde bakım ve onarımı yapıldı. Kırmızı renkteki Hacı Murat, koltuklarından, farlarına, göstergelerinden kelebek camlarına ve lastiklerine kadar orijinaline yakın şekilde restore edildi.
“SERGİ ALANINA TÜTÜNCÜ GÖTÜRDÜ”
Başkan Hakan Tütüncü, atölye binasından çıkarılan Murat 124’ü, belediye binasının önünde teslim aldı. Direksiyonun başına geçen Tütüncü, kısa bir şehir turu yaptıktan sonra trafikteki araç sürücülerinin yoğun ilgi gösterdiği Hacı Murat’ı, Kent Ormanı’ndaki özel sergi alanına getirdi.
”ŞEHİR HAFIZASINA KATKI”
İlk otomobili sergileyerek, nostaljik araç koleksiyonunun açılışını yaptıklarını söyleyen Başkan Tütüncü, “Şehir hayatının yakın geçmişinde yer edinmiş, insanların zihinlerinde zaman içerisinde çeşitli hatıralar bırakmış otomobilleri, orijinallerine uygun şekilde restore ederek ya da reprodüksiyonlarını yaparak Kepez’in belli noktalarında sergilemeyi amaçladık. İlk sergilediğimiz otomobil, tam 40 yaşında, şirin mi şirin Murat 124. Hacı Murat olarak bilinen, ülkemizin ve insanımızın hafızasında farklı bir yer edinmiş bu otomobili, şehrin değişik noktalarında sergileyeceğiz" diye konuştu.
“KOLEKSİYONDA YER ALACAK ARAÇLAR”
Koleksiyonda sergileyecekleri araçlarla ilgili bilgi de veren Başkan Hakan Tütüncü, "Çiçek Abbas filmindeki minibüsü, 1961’de üretilen ve Türk mühendisliğinin bir harikası olan ancak deneme aşamasında kalan ilk milli otomobil Devrim’in reprodüksiyonu koleksiyonumuza kazandıracağız. Güzel bir belediye otobüsü, şehir içi nostaljik dolmuşu ve güzel bir Beyoğlu tramvayını, şehir denince akla gelen bir çok ulaşım vasıtalarını nostaljik araç koleksiyonunda gelecek kuşaklara tanıtacağız" dedi.
"ÇOCUKLUĞUMUN HACI MURATLI GÜNLERİNİ YAŞADIM"
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Murat 124 ile çocukluğunu yaşadığına işaret ederek, "Bugün belediyemizin önünden bu otomobili atölyemizden çıkarak, keyifli bir yolcukla Kent Ormanı’na getirdik. Çocukluğuma döndüm. 60-70 kilometre hızla Korkuteli’ne gittiğimiz günleri hatırladım. Şehir dışı yolculukların 70-80 kilometre hızlarla yapıldığı, arabaların su kaynattığı günleri tatlı bir nostalji olarak yaşadık. Bunların şehir hafızası ve kent tarihi bakımından önemli olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.
“İLK ZİYARETÇİLER ÇOCUKLAR”
Tütüncü, koleksiyonun oluşumunda görev alan belediye çalışanlarına da teşekkür etti. Kent Ormanı’nda sergiye çıkarılan Hacı Murat’ın ilk ziyaretçileri de çocuklar oldu. Tütüncü, Murat 124’ün önünde çocuklarla, bürokratlarıyla, meclis üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Kent Ormanı’nda, özel sergi alanında otomobil tutkunlarının beğenisine sunulan Murat 124, Kepez’in değişik noktalarında da sergilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tütüncü’den Antalya’ya Nostaljik Araç Koleksiyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN