Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya’da Maaş Promosyon Polemiği

Giriş Tarihi: 8.7.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen’in Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının banka promosyonu miktarının geçmiş dönemlere göre azaldığı şeklindeki iddiasına Büyükşehir Belediyesi’nden cevap gecikmedi.
CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen, Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yıl önce bir banka ile maaş ve ücretlerin ödenmesi konusunda anlaştığını, bugünkünden çok daha az sayıdaki personel için 1850 TL promosyon verilirken, bugün çok daha fazla sayıda personelin olmasına rağmen 1650 TL ödendiğini belirterek açıklama istemişti. CHP il Başkanı Semih Esen’in iddiasıyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada, “Promosyon İhalesi ile ilgili bir siyasi partinin kamuoyunu yanıltıcı iddiaları üzerine açıklama yapılması gereği görülmüştür. Antalya Büyükşehir Belediyesi tüm uygulamalarında olduğu gibi personel maaşların yatırılacağı bankanın ödeyeceği promosyonun belirlenmesinde de tamamen hukuki süreci izlemiş ve hukuk içinde kalmıştır” denildi.
Personel maaşlarının en yüksek promosyonu ödeyen bankaya yatırıldığı hatırlatılan açıklamada, “Bunun içinde faaliyetini sürdüren tüm bankalara bilgi verilerek açık ihale gerçekleştirilmiştir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2 bin 209 personeli kapsayan Promosyon İhalesi 9 Haziran 2015 Salı saat 10.00’da Büyükşehir Belediyesi’nde yapılmıştır. Tüm bankaların davet edildiği ihaleye İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası ve Ak Bank olmak üzere 6 banka katılmıştır. İhalenin 1’nci ve 2’nci kapalı teklif aşamasında 6 banka tekliflerini sunmuştur. Açık arttırmaya geçildiğinde 4 banka çekilmiş sadece Garanti Bankası ve Halk Bankası devam etmiştir. Açık artırmanın ilk turu Halk Bankası’nın 3 milyon 221 bin TL, Garanti Bankası’nın 3 milyon 227 bin TL’lik, teklifleriyle başlamıştır. Açık artırmanın 22’nci turunda Garanti Bankası son olarak 3 milyon 550 bin TL teklif sunmuş Halk Bankası’nın 3 milyon 578 bin TL’ye çıkması üzerine ihaleden çekilmiştir. Ve ihale 3 milyon 578 bin 580 TL ile Halk Bankası’nda kalmıştır.”
Açıklama şöyle devam etti:
“Söz konusu ihale yasalar çerçevesinde tamamen hukuka uygun ve rekabet ortamı sağlanarak yapılmış ve sonuçlandırılmıştır. İhale bir daire başkanı, bir şube müdürü ve sendikanın bir temsilcisi tarafından oluşturulmu�� ve bu komisyon tarafından gerçekleştirilmiştir.
Bugün yapılan ihaleyi 3 yıl önce yapılan ihale ile kıyaslamak, bankacılık sektörünün şartlarının süreç içerisinde değişmiş olması nedeniyle doğru bir yaklaşım değildir. İhalelerde katılımcılardan zorla fiyat yükseltmelerini istemek yasal olmadığı gibi tamamen suçtur. Böyle bir şey söz konusu da değildir. Her ihale kendi içerisindeki şartlarla değerlendirilir. Büyükşehir Belediyesi, kişi başına 1620 lira olarak verilecek promosyon dışında ihaleyi kazanan bankadan her hangi bir talepte bulunmamış olup belediyemize bir menfaat de sağlanmamıştır. Bankadan alınan bedel mevzuata uygun olarak tamamen personele dağıtılacaktır. Bir siyasi partinin il başkanın kamuoyuna böyle bir açıklama yapmadan önce araştırma yapması gerekirdi. Tüm bankaların davet edilerek gerçekleştirilen bir ihalenin sonucu ile spekülasyon oluşturma çabası içine düştükleri acziyeti göstermektedir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni yıpratma ve karalama çalışmaları geçmişte olduğu gibi bundan sonra da sonuçsuz kalacaktır” denildi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya’da Maaş Promosyon Polemiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN