Antalya Büyükşehir Meclisi’nde Özgecan Aslan Yönetmeliği

Giriş Tarihi: 10.7.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 17:42
Antalya Büyükşehir Meclisi’nde Özgecan Aslan Yönetmeliği
Antalya’da toplu taşıma araçlarında çalışacak veya çalıştırılacak kişiler,
Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülmesinin ardından, cinsel suçlardan, fuhuştan, uyuşturucu madde, terörle mücadele ve kaçakçılığa kadar ’temiz kağıdı’ almayanlar çalıştırılmayacak.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Genel Meclis Toplantısı Antalya Su ve Atıksu İdaresi(ASAT) Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Mecliste, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülmesinin ardından toplu taşımacılığı düzenleyen yönetmelik değiştirilerek, toplu taşıma araçlarında çalışacak veya çalıştırılacak kişiler, cinsel suçlardan, fuhuştan, uyuşturucu madde, terörle mücadele ve kaçakçılığa kadar ’temiz kağıdı’ almak zorunda. ‘Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliğinde de Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ oy birliği ile değiştirildi. Buna göre ’Cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz’ suçlarından sabıkası bulunan kimse, toplu taşıma araçlarında çalıştırılmayacak.
Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği’nin 22’nci maddesi ’e’ bendinde önerilen değişikliğe göre, toplu ulaşım araçlarında çalışacaklar cumhuriyet başsavcılığından alınan Adli Sicil Belgesi sunacak. Toplu ulaşım araçlarında çalışacak kişinin, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından herhangi birinden sabıkası olmayacak. Cinsel suçların yanı sıra, Antalya’da toplu taşımada çalışacaklar hırsızlık, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak, fuhuş, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, göçmen kaçakçılığı veya insan ticareti suçlarından da temiz olması gerekecek.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclisi’nde 5’inci gündem maddesi olarak yer alan ‘Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ CHP, MHP ve AK Parti’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya Büyükşehir Meclisi’nde Özgecan Aslan Yönetmeliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN