Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sudan’dan, EXPO 2016’ya İmza

Giriş Tarihi: 10.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Sudan’dan, EXPO 2016’ya İmza
Sudan Ülke Komiseri Mamdouh Shanoda Mamlouk Mushrigi, EXPO 2016 Antalya’nın çok büyük bir organizasyon olduğunu, ülke olarak katılmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Mushrigi, Türkiye’nin ve Antalya’nın coğrafi anlamda her kıtaya yakın olduğuna dikkat çekerek “İnsanları EXPO’ya getirebilmek adına önemli bir avantaj” dedi.
23 Nisan- 30 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak olan EXPO 2016 Antalya’ya katılım kararı alan Sudan, katılım anlaşmasını imzaladı. Sudan Ülke Komiseri Mamdouh Shanoda Mamlouk Mushrigi, Antalya’nın Aksu İlçesi’ndeki bin 121 dönümlük sergi alanında incelemede bulundu. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez’in başkanlık ettiği toplantıda, Sudan ülke komiserine proje ve yapım işleri direktörlüğü tarafından sunum yapıldı. Sudan ülke komiseri de yaklaşık bin metrekareyi bulacak ülke bahçelerindeki projeyi anlattı. Alanda yapılan incelemenin ardından katılım anlaşmasına Sudan Ülke Komiseri Mamdouh Shanoda Mamlouk Mushrigi ile EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök imzaladı.
Sudan Ülke Komiseri Mamdouh Shanoda Mamlouk Mushrigi, EXPO 2016 Antalya’nın Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) ile ilgili düzenlendiği için çok büyük bir organizasyon olduğunu söyledi. Mushrigi, “Ayrıca konumu dolayısıyla Türkiye ve Antalya, hem Afrika’ya hem Orta Doğu’ya, hem Asya’ya hem Avrupa’ya yakın. Bu insanları EXPO’ya getirebilmek adına önemli bir avantaj” dedi. Sudan’ın EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı içinde yaklaşık bin metrekarelik bir alanda açacağı ülke bahçesi hakkında da bilgi veren Mushrigi, şöyle konuştu;
“EXPO 2016’nın teması ‘Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya’ gerçekten çok güzel seçilmiş bir tema. Biz de EXPO 2016 Antalya’nın teması doğrultusunda hareket ederek pavilyonumuzu bu doğrultuda kurmayı hedefliyoruz. İnşallah çok güzel bir bahçe planı vermeyi planlıyoruz. Bizim projemiz Sudan Evi şeklinde olacak. Beyaz ve Mavi Nil Nehri’nin ortasında olacak. Arada kalan alanı da yeşil alan olarak değerlendirdik. Yeşil alan üzerinde Sudan Evi olacak. Bu yeşil alan ‘Gelecek nesillere aktarılacak yeşil dünya’yı sembolize edecek. Nehirler de ayrıca doğal ve yeşil bir yaşamı temsil edecek. Bu şekilde EXPO’nun ‘yeşil bir dünya’ temasıyla da örtüşecek. Yeşil yaşam aynı zamanda organik yaşamdır. Biz bahçemizi kuruyoruz. Bahçemiz bizi simgeleyecek. Bahçeyi 6 ay için değil, burada kalıcı olması için yapacağız”
EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Erdoğan Kök, Sudan’lı mevkidaşına sembol çiçek şakayık takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sudan’dan, EXPO 2016’ya İmza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN