Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Meclisi’nde Altın Portakal Tartışması

Giriş Tarihi: 14.7.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Antalya Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Devam Meclis’inde Altın Portakal tartışmaları yaşandı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Devam Meclis Toplantısı, Antalya Su ve Atıksu İdaresi(ASAT) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Devam Meclisi’nde Altın Portakal ile ilgili tartışmalar yaşandı. CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sıtkı Soydal’ın Altın Portakal ile ilgili bu seneki bütçenin geçen seneki bütçelere göre fazla olduğunu iddia etmesi üzerine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 40 milyon TL bütçenin olmadığını ve bu iddiayı ortaya atanları Allah’a havale ettiklerini söyledi. Altın portakal ile ilgili gerekli bilgileri bayramdan sonra açıklayacaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Altın Portakal ile ilgili ulusal gazete ekindeki bütçe hayal ürünüdür. 40 milyon bütçe yoktur. 11-12 milyona mal olmuştur. Altın Portakal’ın maliyetleri bizdeki duruma göre daha düşüktür. Film festivali ile ilgili bir ihale yapılmaktadır. Bu ihale bedelinin üstünde rakam olması mümkün değil. Ortalığı bulandırmak için aynı kişilerin aynı siyasetin sürdürülmesi devam ediyor. İddia sahiplerini Allah’a havale ediyoruz” dedi.
SITKI SOYDAN: TÜRK SİNEMASININ BY-PASS EDİLMESİNİ ANLAMIYORUZ
Başkanın açıklamalarının ardından CHP Meclis Üyesi Sıtkı Soydal, tekrar söz alarak “geçtiğimiz sene Altın Portakal’a 13 milyon lira para ayrıldı. Kaygımız şu. Altın Portakal Film Festivali 50 küsur yıldır yapılan bir festival. Bu yılbaşında değişik iddialar gündeme gelince açıklama istedik. Altın Portakal konusunda hassasım. Uluslararası bir film festivalinde, Türk Sineması’nın by-pass edilmesini anlamıyoruz” şeklinde bir yorumda bulundu.
FESTİVAL GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YOLUNA DEVAM EDECEK
Sıtkı Soydal’ın konuşmasının ardından tekrar söz alan Başkan Menderes Türel, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğini söyledi. Türel, “Altın Portakal 2005 yılında benim tarafımdan uluslararası bir festival oldu. Bununla ilgili tartışmalar söz konusu. Eleştiri ve önerileri dikkatle dinliyoruz. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir açıklama yapacağız” dedi.
KENT VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ YAPACAĞIZ
Kent ve İslam Eserleri Müzesi yapacaklarını ve ziyaretçi akınına uğrayacağını dile getiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, turizm şehrinde turizmle ilgili daire başkanlığının olmadığını söyledi. Başkan Türel, “Turizm ve müzeler dairesi oluşturuyoruz. Müzecilik kadrosunu güçlendirmek için çalışmalarımız olacak. Hizmet binamız çok hızlı ilerliyor. 1 sene içerisinde taşınmayı düşünüyoruz. Taşındıktan sonra eski Belediye binasını Açık Hava Kent Müzesi’ne dönüştüreceğiz. Kent ve İslam eserleri müzesi ziyaretçi akınına uğrayacaktır. Bu proje Hüseyin Kahvecioğlu hocamıza Eski Belediye Başkanı Bekir Kumbul yarışma projesi olarak çizdirilmiş. Bekir Bey döneminden gelen projeydi. Bizden önceki projelerin çöpe atılması tercihini seçmedik. Kent müzesi Bekir Beyden gelen projeydi. Projede mevcut bina yapıları korunuyor. Atatürk Spor Salonu’nun Kapalı Tribünü yıkılıyor. Yeni bir binanın bu alanda yapılması hiç bir şekilde söz konusu değil. Buralara eğlence merkezi yapacakmışız gibi haksız ithamlara maruz kalıyoruz. Otopark açık olarak var. Orası sit alanı. Orada bir yeraltı otoparkı yapılabilir diye düşünüyoruz. Otopark ticari bir yapıdır. Oradaki kapalı otopark Kale İçi’ne de katkı sağlayacak. Müzeyi destekleyen ticari yerler söz konusu. Otoparkın gelirlerini Gençlik ve Spor Bakanlığı bizimle paylaşmak kaydı ile bize devrini verdiler. Bunların içerisindeki ticari kasıt müzeciliği destekleyen unsurlar olacak” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir Meclisi’nde Altın Portakal Tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN