Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suyla Gelen Şifa

Giriş Tarihi: 21.7.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Suyla Gelen Şifa
Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi hastaları, aquaterapi ile tedavi ediyor.
Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük engelli rehabilitasyon merkezi olan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Türkiye’de kullanımı yok denecek kadar az olan Aquaterapi tedavisi uygulamasını başlattı. Aquaterapi ile hastaların, fizyoterapistler eşliğinde 30 derece ısıtılmış havuz suyu içerisinde tedavi gördüğü belirtilirken, aquaterapi yönteminde, su içi egzersizlerle, denge ve koordinasyonunun arttırıldığı bildirildi.
Bu yöntemle eklemlere yük bindirmeden egzersiz yapılabildiği ve suyun direnci sayesinde kasların kuvvetlendiğine dikkat çekildi. Fizyoterapistlerin aquaterapide Halliwick ve Watsu olarak iki yöntem kullandıkları, tedaviye başlanırken ilk olarak hastanın durumuna göre önce su içinde nefes egzersizi yapıldığı, yürüme egzersizi ile devam eden tedavinin, mekik hareketleri ve sırt üstü yatış ile sürdürüldüğü kaydedildi.
BEŞ AYDIR TEDAVİ GÖRÜYOR
Merkezde beş aydır Aquaterapi tedavisi gören 35 yaşındaki Deniz Yıldırım tedaviye başlamadan önce destek alarak yürüyebildiğini belirterek, "Her zaman bir yerlere tutunma isteğim oluyordu. Ama kendimde şu aralar öyle değişiklik fark etmeye başladım ki artık tutunma isteğim kalmadı. Rahatlıkla yürüyebiliyorum ve rahat hareket edebiliyorum. Çok mutluyum. Gerçekten çok zevkli bir şey. Benim gibi yürümede zorlanan ve destekle yürümeye çalışan arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Denesinler. Kendilerine bir şans versinler" dedi.
Yaş sınırı olmayan aquaterapi yönteminin, nörolojik etkilenimi olan hastalara, selebral palsi ve kas hastalarına uygulanabildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suyla Gelen Şifa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN