Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük İlayda Kalbindeki Delikten Kurtuldu

Giriş Tarihi: 1.10.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 12:54
Mersin’in Anamur ilçesinde yaşayan 11 yaşındaki İlayda Köse, Medical Park Antalya Kalp Hastanesinde olduğu kalp ameliyatıyla, kalbindeki delikten kurtuldu.
Mersin’in Anamur ilçesinde yaşayan İlayda Köse (11), yaşadığı göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı nedeniyle gittiği hastanede kalbinin delik olduğunu öğrendi. Anamur’da çiftçilik yapan baba Barış Köse (37), kızı İlayda’nın kalbinin delik olduğunu öğrenir öğrenmez daha detaylı bir muayene için çocuk kardiyoloğu araştırmasına başladıklarını belirtti. Köse, “Apar topar Antalya’ya geldik. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Kardiyoloğu Prof. Dr. Gayaz Akçurin’in yaptığı muayenenin ardından operasyon kararı alındı. Gayaz Hoca, ufak bir operasyonla, yani anjiyoyla kızımın kalbini kapatmak istedi fakat anjiyoyla kapatılmaya uygun olmadığı için ameliyat önerdi” dedi.
"ARTIK KALBİM DELİK DEĞİL"
Medical Park Antalya Kalp Hastanesinde Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan ile ekibi Op. Dr. Şahin Kapan ve Op. Dr. İlker Tekin’in gerçekleştirdiği kalp ameliyatının ardından kendini daha iyi hissettiğini söyleyen İlayda Köse, “Artık kalbimin delik olmadığını biliyorum, hiçbir şeyim yok. Kalbimdeki delik, erken teşhis edildiği için çok şanslıyım. Belki de daha kötü şeyler olabilirdi. Şimdi okuluma da rahatlıkla gidebileceğim” diye konuştu.
Ailelerinde bu tip vakaya rastlamadıklarını belirten Anne Havva Köse (32) ise “Kızımız İlayda’nın kalp deliği doğuştanmış. Bazı çocuklarda kapanırmış fakat İlayda’nınki kapanmamış. Hocamız kalpteki zardan alıp deliği kapattı. Kardeşinde olabilme ihtimalini de düşünerek Mersin’e gider gitmez onu da muayene ettireceğiz. İlayda, bizi biraz korkuttu. İlk defa böyle bir şey yaşayınca ve söz konusu da evlat olunca insan korkuyor tabi ki” şeklinde konuştu.
"NORMAL ŞARTLARDA DELİK, DOĞUMDAN KISA BİR SÜRE KAPANIR"
İlayda Köse’nin kalp kulakçıkları arasında ASD denilen bir deliğin bulunduğu ve yaptıkları operasyonla fabrika yapımı yamayla bu deliğini kapattıklarını ifade eden Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü ve Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, “Normalde anne karnında sağ kulakçıkla sol kulakçık arasında delik bulunmaktadır. Bu delik, doğumdan kısa süre sonra kapanmaktadır. Ancak bu vakamızda da olduğu gibi bazen delik kapanmıyor hatta ileriki yaşlara kadar da devam ediyor” dedi.
"AKCİĞER TANSİYONU OLUŞMAK ÜZEREYDİ"
Kalp kulakçıklarında yer alan bu deliğin zararı hakkında konuşan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Gayaz Akçurin, “Kalpte kulakçıklar arasındaki deliğin geniş olmasına bağlı olarak, akciğere giden damarlarda basıncın artmaya başlamış olması ve hasarın artmamasını sağlamak adına hızlı davranılması gerektiği için hemen operasyon kararı alındı. Kulakçıklar arasında, sol kalpte basınç yüksek olduğu için sağ kalbe yüksek miktarda kan geçer ve zaman içerisinde akciğer tansiyonu oluşmaktadır. O nedenle hasta takip edildi ve deliğin kapatılmasına karar verildi” diye konuştu.
"ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP"
Prof. Dr. Gayaz Akçurin, “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hekimi tarafından üfürüm tespiti konulan tüm 1 yaş altındaki çocukların mutlaka Çocuk Kardiyoloğu tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Kısacası bu kalp deliklerinin kapanıp kapanmadığını takip edilmesi gerekir. Eğer kapanmadıysa da uygun hastaların zamanında geç kalınmadan ameliyat edilmesi gerekmektedir. Bu, onların sağlıklı uzun bir yaşam sürmesi için oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük İlayda Kalbindeki Delikten Kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN