Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Köksoy Ve Ekibi Projeleri Yerinde İnceledi

Giriş Tarihi: 20.6.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:37
Başkan Köksoy Ve Ekibi Projeleri Yerinde İnceledi
Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Meclis üyeleri ilde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.
Başkan Köksoy, Belediye Meclis Üyelerine devam etmekte olan çalışmalar ve proje aşamasındaki çalışma alanlarında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Başkan Köksoy, ’’Halil Efendi mahallesi ile Kartal Pınar Köyü arasındaki Şehrimize yaklaşık 3 Kilometrede olan Ramazan tabyasının eteğinde bulunan Çöp Merkezimiz var. Bu alanda düzenli çöp depolama merkezi inşasını başlattık. Yaklaşık 7 Milyon TL’lik bir proje ve burada 3 Lot halinde 3 büyük çukur proje hazırlanacak. Bu çukurlar altı meranla, killi toprağın yer altına hiçbir şekilde su sızmadığı, biriken sularında arıtıldığı ve çöplerinde ayrıştırıldığı bir sistemdir. Ardahan Belediyeler birliği olarak bu projeyi yürütüyoruz. Ardahan İl merkezindeki Belediyemiz, Hanak, Damal, Çıldır, Göle ve aktarma istasyonuyla Posof. Ardahan Belediyeler birliğine ait bu proje, 10 gündür başladı.’’
Çöplerin ayrıştırılarak rapor alınması bu güzel coğrafya için çok önemli bir faaliyet ve proje olduğunu söyleyen Başkan Köksoy, ’’İlimizin çok önemli yaylaları, dağları, ormanları, nehirleri ve sulama kanalları mevcuttur. Özellikle 1500’ü aşkın çiçekli bitkileriyle, bitki çeşitliliğiyle önemli bir potansiyele sahiptir. Böyle bir yerde çöplerin rüzgârlara kapılarak her tarafta kirlilik oluşturması bizim için kabul edilemez bir durumdur. Bu projeyi yaklaşık 9 yıl önce 200 dönüm yer tahsisiyle başlattık, Projelerimizi bitirdik işe başlamış durumdayız. 95 Dönüm üzerinde bu proje şekillenecek diğer kalan yerde de Şehrimizin 10 Kilometre çapı ve çevresinde köylerimiz de dâhil hayvan gübrelerinden biyogaz inşa etmeyi planlıyoruz bununda fizibilite projesini bitirmiş durumdayız.’’ Dedi.
Atık su İnşaatı ile ilgili de bilgi veren Başkan Köksoy, ’’Şehrimizin büyük bir kısmında kanalizasyon şebekesi bulunmamaktaydı. Şehrin 1/3’inde mevcut olan kanalizasyon atıkları Kura nehrine deşarj edilmektedir. 2010 yılında şehir merkezi ile mahallelerde yapımına başlanan kanalizasyon çalışması bu yılsonunda bitirilecektir. Çalışmaların bitmesi ile ilimizin tamamında kanalizasyon hattı bulunacak ve şehrin tamamındaki kanalizasyon atıkları arıtılarak kura nehrine bırakılacaktır. Bu çalışma ile önceden çevreye ve sudaki canlılara zarar verilmekte idi, yapılan bu büyük proje ile doğaya ve canlılara zarar verilmeyecektir.’’ şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Köksoy Ve Ekibi Projeleri Yerinde İnceledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN