Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayvalık’ta Kadınlar Günü Coşkusu

Giriş Tarihi: 8.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Ayvalık’ta Kadınlar Günü Coşkusu
’in Ayvalık ilçesinde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.
Sabah saat 11.00’de Ayvalık Öğretmenevi önünde toplanan kadınlar, hafif yağmur altında sloganlar atarak ellerinde dövizler ve mor balonlarla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler.
Ayvalıklı kadınların yürüyüşüne; Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, belediye meclis üyeleri, ilçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve birçok erkek de destek verdi.
‘Kadına Şiddete Hayır’ gibi sloganlarla ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanına ulaşan kadınlar burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı bir ağızdan söyledikten sonra Ayvalık Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve ÇYDD adına günün anlam ve önemine dair konuşmalar, Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi Burçin Kıpkıp ve Leman Akın tarafından yapıldı.
“2 BUÇUK AYLIK ZAMANDA DA 57 KADINIMIZ KATLEDİLMİŞ”
Kadınlara yönelik şiddete ve bu şiddeti haklı göstermeye çalışanlara dikkat çeken Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, kadına yönelik şiddeti kınadığını söyledi.
158 yıl önce yaşanan dram bitmesini dileyen Başkan Gençer, “Bu kadınlar günü mutlu bir şekilde kutlansın ama maalesef bunları son dönemlerde ülkemizde yaşayamıyoruz. Bundan yaklaşık bir buçuk ay önce burada Özgecan anısına toplandık ve hep beraber konuşmalar yaptık, haykırdık bu milat olsun diye; o günden bu güne 17 kadınımız daha öldürülmüş.
5 Ocaktan bugüne geçen 2 buçuk aylık zamanda da 57 kadınımız katledilmiş. Bu geldiğimiz nokta vahşettir. Bunu incelememiz lazım. Toplumda huzur barış olmazsa, hiddet, nefret, ayrışma olursa bunun sonunda şiddet oluyor bu şiddetten de en çok zarar gören haksızlığa uğrayan kadınlarımız oluyor. Bu şiddeti ülkemizde çözebilmek için bu nefreti içimizden atmamız lazım. O yüzden her türlü liderimiz çok dikkatli konuşmak zorundayız. Kadın erkek eşitliği diye bir şey yok hepimiz eşitiz zaten. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeye öyle güzel kanunlar getirmiş ki bunlardan zaten vazgeçemeyiz. Evrensel kanunlar var bunlardan vazgeçemeyiz. Kadına şiddet uygulamak acizliktir, zayıflıktır. Ama bunları söylemekte yetmiyor. Maalesef biz her türlü kadın platformunda kadına şiddeti konuşuyoruz, aslında kadınların üretimde ne kadar faydalı olduğu bu ülkeye neler kattığını, neler kattığını konuşmalıyız. Çalışan kadınlarımızın yanında ev kadınlarımız da emekçi. Onlarda evlerinde çalışıyorlar. Ev kadınlarının da günlerini kutluyoruz. Gönül istiyor ki bugünü hep böyle kutlayalım” dedi.
“KADINLARIN HATASI VAR”
Türk kadınlarından çok ders alınması gerektiğine işaret eden Belediye Başkanı Gençer, “Ama kadınlarımızın da bir hatası var. Maalesef bu şiddeti yapanları da o anneler büyütüyorlar. O yüzden annelerimizin bunu bir kere daha iyi düşünmesi lazım. Kendi acı çekti diye, haksızlığa uğradı diye oğlu olduğu zaman oğluna gelinine nasıl davranacağını yanlış öğretmemeli. Kendi yaşadığı acıları başkalarına yaşatması için oğlu üzerinden bundan intikam almamalıdır. Bu konu çok önemli” ifadelerini kullandı.
“SANATÇIYIM DİYE GEÇİNİYORLAR”
Atatürk’ün notlarından “Bir ülkenin kadını aydınlanmazsa eğer o ülkeden hiçbir şey olmaz” örneğini de veren başkan Gençer, bu dünyada kadın ve erkeğin eşit yaşadığını belirterek “İyi ki varsınız annelerimizi ablalarımız, kardeşlerimiz. Sizler olmasanız bu dünyanın çiçekleri, güzelliği hiçbir şeyi olmaz. Biz her ortamda her şartta kadına yapılan şiddeti kınayacağız. Hep birlikte olacağız, herkese eşit davranacağız. Ama en önemlisi liderlerimiz ülkemizdeki bu şiddeti, bu kini azaltacak beyanlarda bulunacak. Bizi birbirimize düşürecek laflardan uzak duracağız. Şiddet gören kadının eteği kısa, saçı açık diye şiddet görebilir diye düşünenleri bu ülkede kınayacağız. En büyük suçlu onlardır ve bunların bazısı da bu ülkede sanatçıyım diye geçiniyorlar” şeklinde konuşarak bu sanatçıları sert sözlerle eleştirdi.
KADINLARA ÇİÇEKLER DAĞITTILAR
Başkan Rahmi Gençer ve Yardımcısı Gökay Bacan, meydanda bulunan kadınlara karanfil dağıtıp tek tek kadınlar gününü kutladılar.
Gençer daha sonra Vatan Partisi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği lokma hayrına da katıldı.
SANAT FABRİKASINDA DRAMA VE RİTİM GÖSTERİSİ YAPILDI
Ayvalık’ta ki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri Cumhuriyet meydanındaki törenin ardından Sanat Fabrikasında devam etti.
Burada Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesindeki “Zeytin Çekirdekleri” Ritim gurubu performans gösterişi sundu, koro ise küçük bir konser verdi. Ardından. Sanat Fabrikası oyuncuları kadına şiddeti anlatan 10 dakikalık drama sahnelediler. Sanat Fabrikasındaki etkinlikler ise kız öğrencilerin artistik jimnastik gösterileriyle tamamlandı. Başkan Gençer, sahneye çıkarak oyuncuları tebrik etti.
AYKÜSAD’TAN SERGİ VE KLASİK MÜZİK DİNLETİSİ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği (AYKÜSAD) sanatçılarının Muhip Özyiğit Sanat Galerisindeki sergi belediye başkanı Rahmi Gençer ve beraberindekiler tarafından hep birlikte gezildi.
Ayvalık’ta ki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri Ayvalık’ın kırsal yerleşim yeri Çakmak Mahallesinde devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık’ta Kadınlar Günü Coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN