Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Protokol Kadınlar İçin Yürüdü

Giriş Tarihi: 8.3.2015 18:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Protokol Kadınlar İçin Yürüdü
protokolü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen yürüyüş etkinliğine katıldı. Kaya Avni Sağlıkçı Koşu ve Yürüyüş Parkuru’ndaki etkinliğe Vali Mustafa Yaman ve eşi Gülseren Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve eşi Nurgül Uğur, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ömer Arık, İl Sağlık Müdürü Servet Kocaöz ile diğer daire ve birim müdürleri ile çok sayıda bayan katıldı.
Kadına şiddetin de kesin bir dille kınandığı yürüyüş öncesi Vali Mustafa Yaman’ın eşi Av. Gülseren Yaman bir basın açıklaması okudu. Türk kadınının İstiklal Savaşının cephe gerisinin kahramanları olduğunu hatırlatan Gülseren Yaman, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi; "“1977 yılında ilan edilmiş olan 8 Mart dünya Kadınlar Günü tüm dünyada kadınların haklarının savunulduğu, kalkınma ve daha huzurlu bir yaşam özlemlerinin dile getirildiği birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır. Kadınlar toplumsal ve ekonomik yaşamın ayrılmaz parçası, toplumun en küçük birimini oluşturan ailenin temel unsurudur. Aile ortamında fertlerin refahı için yorulmadan çalışan kadın İstiklal Savaşımızda cephe gerisinin kahramanı olmuştur. Hayatın tüm anlarında her türlü fedakarlığı gösteren kadınlarımız bu vatan ve millet için canını feda etmeye hazır nesiller de yetiştirmiştir. Yeni nesiller yetişmesinde kadınlarımızın annelik vasfı ile üstlendikleri sorumluluk geleceğimizin inşasında onların ne kadar hayati öneme sahip olduklarını göstermektedir. Ülkemizde her alanda başarılı çalışmalar yapan kadınların sayısının artması övünç kaynağımızdır. Yaşamı boyunca birçok güçlüğe katlanan ve büyük sorumluluklar üstlenen kadınların toplumsal yaşama etkin biçimde katılmaları Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük hedefleri arasındadır. Kadınlara yönelik her türlü şiddet, ayrımcılık ve istismarın ortadan kalktığı bir dünya hepimizin özlemidir. Bu duygularla sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan ve bunları hiçbir karşılık beklemeden veren kadınlarımızın bu anlamlı gününü Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin ve Sayın Başbakanımızın eşi Sare Davutoğlu Hanımefendinin selamları ile kutluyor mutluluklar diliyorum.”
Açıklamanın ardından Balıkesir Halk sağlığı Müdürlüğünün hazırlattığı, “dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun”, “Kadına Yönelik Şiddete Hayır”, “Sizin sağlığınız için burdayım”, “kadına şiddet insanlık ayıbıdır” yazılı pankart ve dövizler açılarak 8 Mart Kadınlar Günü anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Ardından başlatılan yürüyüşte protokol üyeleri ve eşleri ile diğer tüm katılımcılar 4 tur atarak etabı tamamladı. Bu özel günün anlam ve önemini ifade eden Vali Mustafa Yaman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederken tüm bayanların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladılar. Yürüyüşte tüm katılımcılara günün anlam ve önemine uygun olarak tüm katılımcılara beyaz şal hediye edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Protokol Kadınlar İçin Yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN