Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li Kuran Kursu Öğrencileri Tiyatroda Rol Aldı

Giriş Tarihi: 22.3.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 14:09
Balıkesirli Kuran Kursu Öğrencileri Tiyatroda Rol Aldı
’in Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Merkez Kuran Kursu öğrencilerinin rol aldığı Albayrak Altında Çanakkale adlı oyun Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Balıkesirli vatandaşların, Çanakkale Savaşları sırasındaki hatıralarının canlandırıldığı oyunda rol alan 25 öğrenci büyük alkış aldı.
Balıkesir Merkez Kuran kursu öğrencileri, tarihçi Aydın Ayhan’ın yazdığı oyunu öğretmen Yusuf Akgül öncülüğünde hazırladı. Merkez Kuran Kursu Yöneticisi Samim Karakaş’ın da yüzbaşı rütbesiyle rol aldığı oyunda görev alan öğrenciler heyecanlarını anlatırken, yönetmen Yusuf Akgül de, Balıkesir merkezden sonra ikinci gösteriyi Burhaniye de yaptıklarını söyledi. Merkez Kuran Kursu Tiyatro Topluluğunun, oyunu başka ilçeler de sergileyeceği açıklandı. Balıkesir Müftülüğünün organize ettiği oyunun ev sahipliğini de Burhaniye müftülüğü yaptı. Konuklar, Kuran kursu öğretmenlerinin şekir ve gül suyu ikramı ile karşılandı. Kuranı kerim okunmasıyla başlayan oyun yaklaşık 1 saat sürdü.
Oyunu Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Akklınç, meclis üyeleri Sevda Padem, Ali Galip Baş ile Burhaniye müftüsü Oğuz Metin ve Ayvalık Müftüsü M.Emin Karataş ile bazı daire müdürleri ve vatandaşlar izledi. Oyunun açılışında bir konuşma yapan Müftü Oğuz Metin, katılımcılara teşekkür etti. Oyun Balıkesir Merkez Kuran Kursu Yöneticisi Samim Karakaş’ın okuduğu Kuran ile başladı. Başarıyla sergilenen oyunu izleyen vatandaşlar duygusal anlar yaşadı. Oyunu beğendiğini anlatan Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç,” Burhaniye Müftülüğünün düzenlediği bu gecede gerçekten mutlu olduk. Çanakkale zaferinin 100.yılı için hazırlanan bu program da yıllar öncesine giderek şehitlerimizi andık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Anıları yaşamak bu günlere şükredebilmek o günleri hatırlamakta yarar var. Buna inanıyorum” dedi. Oyuncu Alperen Öncül de,”Balıkesir Merkez Kuran Kursu öğrencisiyim. Hocam Samim Karakaş’a çok teşekkür ederim. Böyle bir etkinlikte bize görev verdiği için. Biz burada ecdadımızı anlatmaya çalıştık. Elimizden geldiğince” dedi. Sunuculuk yapan Yusuf Alfat da,” Bu tiyatroda görevim sunucuydu. Yusuf Hocaya teşekkür ediyorum. Beni bu göreve seçtiği için. Müftü hocam ve tüm gelen konuklara teşekkür ediyorum” dedi.
Bir başka oyuncu Ali Karaca ise,”Eski cami kuran kursu öğrenciyim. Hocam Samim Karakaş. Tiyatro da rol verdi. Böyle bir sosyal aktivitede bulunduğum için özellikle Samim Hocama teşekkür ediyorum. Yusuf Hocama da bizi çalıştırdığı için ona da teşekkür ediyorum. Yani anlatılmaz yaşanır bir şey bu” dedi. Oyunun yönetmeni Öğretmen Yusuf Akgül de,” Al Bayrak Altında Çanakkale isimli bu oyunu ikinci olarak Burhaniye de oynadık. İlkini dün Balıkesir de il müftümüzün de katılımı ile sahnelemiştik. Bu gün burada yaklaşık 40 gündür çalıştığımız, 25 öğrenci ile beraber çalıştığımız bu oyun da şunu amaçladık ki. Çanakkale’nin 100.yılı için bizim de o şehitlerimize, vatan evlatlarına ebediyete intikal etmiş o aslan parçalarına vefa borcumuzu ödeyelim. Onları hatıralarıyla birlikte yaşatalım. Balıkesir’den kalkıp geldik. İşte, profesyonel olmayan, belki de hayatında sahneye çıkmamış gencecik, benim ifademle bu natürel çocuklarla beraber bu delikanlılarla beraber bu oyunu burada sergiledik. Evet, bahtiyarız, mutluyuz. Onların heyecanını ben bir kez daha yaşadım. Ben de bir şehit torunuyum. Adım, dedemin adını yaşatıyor. Bu hatıraları, bu gençlerle birlikte Burhaniyelilerle birlikte yaşamaktan mutluyuz. Bahtiyarız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesirli Kuran Kursu Öğrencileri Tiyatroda Rol Aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN