Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz’den Ayvalık’a Müjdeli Haberler

Giriş Tarihi: 23.3.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 14:51
Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz’den Ayvalık’a Müjdeli Haberler
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, muhabirimize 2015 Devlet Yatırım Programı kapsamında Balıkesir’in çok önemli yatırım kalemlerine ulaştığını kaydederek, bu kapsamda Ayvalık’a da 2015 yılı itibariyle eğitim alanına çok ciddi kaynakların aktarıldığını belirtti.
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz yaptığı açıklamada; 2014 yılında Balıkesir’in Devlet Yatırım Programı’ndan önemli bir pay aldığını da hatırlatarak, “Aynı şekilde 2015 yılında da Devlet Yatırım Programlarından oldukça yüksek yatırımlar almış durumdadır” dedi.
Bu yıl Balıkesir’in söz konusu yatırım programından aldığı payın büyük bir kısmının Ayvalık’a geldiğinin altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz, “Bu kapsamda Ayvalık’a çok üst düzeyde bir yatırım gerçekleşti. Geçtiğimiz yılda da Ayvalık; lise ve pansiyon düzeyinde belirli bir yatırım almıştı. Geçtiğimiz yıl, Cunda Uygulama Otelimizin hemen yanı başındaki Kenan Pakmaya Anadolu Meslek Lisesi’ne bir spor salonu kazandırılacak. Spor salonunun yanında yine 200 kişilik bu okulumuza 200 kişilik bir pansiyon binası kazandırılacak ve böylelikle bundan sonra çocuklarımız bu okulumuzda da yatılı olarak da eğitim alabilme imkânına kavuşturulacaktır. Ama bunlardan daha önemlisi ise; bu okulumuzda bir gemi yapım atölyesi bölümü oluşturuluyor. Dolayısıyla denizcilik alanında ve daha ilerisinde marina alanında; fizibilite çalışmalarının da başlangıcı olacaktır bu. Böylelikle de bu okulumuzda eğitim gören çocuklarımız istihdam edilerek gelecekte iş sahası anlamında açıkta kalmayacaklardır” ifadelerini kullandı.
“BU YIL AYVALIKTA EĞİTİM ALANINDA YATIRIM PATLAMASI BEKLİYORUZ”
Ayvalık’ta Sakarya İlköğretim Okulu’nun yıkılarak yeniden inşa edileceğini ve mevcut halinin 5 derslikli olduğu okulun, 24 derslikli bir okul haline dönüştürüleceği anlatan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Bunun dışında bir hayırseverimizin Ayvalık’a yaptıracağı bir okul olacak. Bu okulun da 18 yada 24 derslikli bir orta okul olup olmayacağına ilişkin kesin açıklamayı, hayırseverimizle yapacağımız görüşmelerin ardından yapacağız. Bunun ya ı sıra Altınova’da TOGEM tarafından yaptırılan 5 derslikli bir anaokulumuz mevcut. Biz, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, bakanlığımızın önemsediğinde de fazla anaokullarının okullaşma sürecini önemsiyoruz. Mesela geçtiğimiz 2014 yılı başı itibariyle il genelinde anaokullarındaki okullaşma oranı yüzde 40’tı. 5 yaşındakiler için ise bu oran yüzde 49’du. Bu düşük bir orandı bizim için. Bunun üzerine 2014 yılı başı itibariyle bir çalışma başlattık ve aynı zamanda anaokullarında ikili eğitim sürecinin başlaması, yine ücretlerin düşürülmesi sonrasında bu oran yüzde 80’lere ulaşmış durumdadır. Ama hedefimiz anaokullarında okullaşma oranında yüzde 100 oranına ulaşmaktır. Bunun içinde Balıkesir kırsalındaki çocuklarımızı da bu programın dahiline almaya çalışıyoruz. İnşallah bu sayede hedefimize ulaşmış olacağız. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Ayvalık’ta 2015 yılında eğitim alanında gerçekleşecek yatırımlarla, büyük bir yatırım patlaması yaşayabiliriz” dedi.
“AYVALIKTA EĞİTİM ÇITASI YÜKSELİYOR”
Ayvalık’ta eğitimin çıtasının yükselmeye başladığına işaret eden Yusuf Cengiz, “Ayvalık’ta eğitim çıtası geçen yıl ve önceki yıllara göre kıyaslandığında, artmaya başladığını net olarak görebilmek mümkündür. O yıllara nazaran bugün o durağanlık ve atalet yükseliş ivmesinde ve daha yukarılara sıçrama eğilimindedir” vurgusunda bulundu.
“OKULA YAPILAN HAYIR, EN GÜZEL HAYIRDIR”
Okul binası yapmanın kolay ama önemli olanın, yapılan okul binaların içini doldurabilmek, insan kalitesini yükseltebilmek, öğrencileri gelecek dönemlere hazırlamak, gelecek kuşakları hazırlamanın kendilerinin en önemli görevlerinden biri olduğunu kaydeden Cengiz, Ayvalık’ta okul yapımlarında hayırseverlerin katkısının da çok olduğunu belirterek, “Ben bu açıdan Ayvalık’a Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Okulu kazandıracak olan Sayın Cihan Şişman’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Yine Ayvalık’ta bir çok hayırsever okul yapmak istediklerini ifade etmektedirler. Okula yapılan hayır, bence en güzel hayır olduğuna inanıyor ve bu hayırseverlerimizin ellerinden öpüyorum. Bundan sonrada bu hayırsever sayısının artarak sürmesini diliyorum” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz’den Ayvalık’a Müjdeli Haberler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN