Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayvalık’ta 51. Kütüphane Haftası Kutlanıyor

Giriş Tarihi: 30.3.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 20:56
Ayvalık’ta 51. Kütüphane Haftası Kutlanıyor
51. Kütüphane Haftası yurt genelinde olduğu gibi ’in Ayvalık ilçesinde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Ayvalık İlçe Halk Kütüphanesinde gerçekleşen kutlama törenlerinde kütüphanenin yenilenmesine sağladığı destekten dolayı Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’e teşekkür belgesi verilirken, Halk Kütüphanesi okuma salonundan faydalanan ve en çok kitap okuyanlarda ödüllendirildi.
Törende; Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler, Ayvalık Ar-Ge Derneği Başkanı Elçin Kılıç, Ayvalık Birlik Ortopedik Engelliler derneği Başkanı Güler Çapraz Buyruk ve çok sayıda vatandaşlar hazır bulundu.
51. Kütüphane Haftası kutlama törenlerinde konuşan Ayvalık Halk Kütüphanesi Müdürü Aygül Öncel, “Bireylerin çoğunun okumadığı bir toplumda kütüphanecilik hizmeti vermek yel değirmenleriyle savaşmak gibi bir şey. Ancak bizler inanıyoruz ki, kütüphane bilgi var olduğu ve insanoğlu bilgiye ihtiyaç duyduğu sürece olacaktır. Biçim değiştirecektir ama özünü koruyarak varlığını sürdürecektir” dedi.
Bilginin hiç tartışmasız en değerli hazine olduğunu kaydeden Aygül, “Geçmişten günümüze kütüphaneler bilgiye ulaşma anlamında insanlığa ışık tutan en önemli kurumlardır. Kütüphaneler yazının icadından bu yana ortaya çıkmış kurumlardır. Tarihsel bir zorunluluk ve toplumsal bir gereksinimin ürünüdürler. Bilginin üretilmesi hiç şüphesiz çok önemlidir. Bunu yapabilmek için daha önce üretilmiş bilgiye erişebilmek gerekir. Çünkü yeni bir bilgi ancak geçmişte üretilmiş bilginin üzerinden inşa edilebilir. Bilginin üretilmesi kadar bilgiye erişilebilmesi de önemlidir. Kütüphaneler kişiyi ve toplumu bilgiyle buluşturan kurumlardır” ifadelerini kullandı.
Toplumun; teknolojik gelişmelerin etkisiyle günümüzde baş döndürücü bir hızla üretilen bir bilgi bombardımanı altında olduğunu belirten Aygül, “Çok kısa zaman aralıklarında milyonlarca yeni bilgi üretilmekte ve bunun sonucunda adeta bir bilgi okyanusu oluşmuş durumda. Bununla baş edebilmek, en doğru ve güvenilir bilgiye, kısa sürede ulaşabilmek beceri gerektiren bir duruma geldi. Yeni terminolojide buna ‘Bilgi Okuryazarlığı’ diyoruz.
Günümüzde kütüphanelerin modern işlevi bu noktada ortaya çıkıyor. Kütüphaneler artık klasik işlevlerinin yanında bireylere bilgi okuryazarlığı becerisi kazandıran kurumlardır.
Bilgi teknolojilerini kullanabilir olmak, yakın gelecekte toplumsal dışlanma dahil pek çok sorunla karşı karşıya gelmemizin önüne geçecektir. Örneğin bu gün para çekme makinelerini kullanmakta bile zorlananlar, bankacılık işlemlerinin yüzde 99’u internet üzerinden yapılmaya başlandığında maaş alamaz hale gelebilecekler. Günlük hayatta bunun benzeri örnekler düşünüldüğünde bilgiye erişebilmek için gerekli teknolojileri kullanabilmenin ve bilgi okuryazarlığının önemi ortaya çıkıyor. Özellikle halk kütüphaneleri bilgiye erişemeyenleri bilgiye erişen tarafına geçirecek bir köprü görevi görmeyi üstlenmiş durumdadır. Bunun yanı sıra kütüphanecinin mesleki süzgecinden geçmiş güvenilir bilgi sunma işlevini de yerine getiriyor” diye konuştu.
“ÇOCUKLAR TV REKLAMLARIYLA OKUMAYA ÖZENDİRİLEBİLİR”
Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Ayvalık’ın Balıkesir’in kültür seviyesi yüksek ilçelerinin başında geldiğini belirterek çocukların televizyondaki reklamları pür dikkat izlediklerine işaret etti.
Çaltı, çocukların TV reklamları yöntemiyle okumaya yönlendirilebileceğini söyledi.
Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’da okumanın önemine vurgu yaparak, ülkemizde okuma alışkanlığının edindirilmesi gerektiğini kaydetti.
AÇILIŞLAR YAPILDI
Daha sonra 51. Kütüphane Yıldırım Alp Ebru sergisi açıldı. Törene katılan protokol üyeleri sergiyi gezerek Alp’ten ebru sanatı hakkında bilgiler aldılar.
Ardından yeni oluşturulan Engelsiz kütüphane, okul öncesi çocuk salonu ve sergi salonlarının açılışı törene katılanlar tarafından hep birlikte yapıldı.
Tören, Ayvalık Kütüphane Müdürlüğü tarafından yapılan ikramlarla son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık’ta 51. Kütüphane Haftası Kutlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN