Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kitap Okuyarak Büyüklerine Örnek Oldular

Giriş Tarihi: 2.4.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Kitap Okuyarak Büyüklerine Örnek Oldular
Ayvalık’ta ilkokul öğrencileri Kütüphane Haftasında Cumhuriyet Meydanında kitap okuyarak büyüklerine örnek oldular.
Miniklerin son derece eğlenceli bulduğu, güneşli ve güzel bir havada gerçekleşen etkinlikte, minikler topluca kitap okuyarak, her geçen gün daha da fazla okuma alışkanlığını yitiren büyüklerinin de takdirini kazandı.
Ayvalık merkez başta olmak üzere, Altınova ve Küçükköy Mahallelerinin yanı sıra Cunda Adası’ndaki okullardan öğretmenleriyle birlikte kitap okuma etkinliğine katılan miniklerin kitap okumanın çok güzel bir his olduğunu ve insanı apayrı bir dünyaya götürdüğünü söylemeleri dikkat çekti.
Yaklaşık bir saat süren kitap okuma eylemiyle ilçe ve ülke genelinde kitap okumanın önemine ilişkin farkındalığı sağlayabilmeyi amaçladıklarını vurgulayan, Ayvalık Halk Kütüphanesi Müdürü Aygül Öncel ise vatandaşların okuma alışkanlığı edilmesini sağlamak amacıyla ülke genelinde 81 ilde bu kampanyanın gerçekleştirildiğini vurguladı.
Bu yıl, ‘Kitapla Barışıyoruz, Kitap okuyoruz’ sloganıyla miniklerle gerçekleştirdiği etkinlikle okuma alışkanlığının bebeklik çağından itibaren her insanın kazanması gerektiği bir alışkanlık olması gerektiğini işaret eden Aygül Öncel, “Bu etkinliği sadece çocuklara yönelik değil, ama yetişkinlikler nedense kitap okumaya fazla ilgi göstermiyorlar. Ama çocuklarımız bugün bu etkinliğimize katılarak, etkinliğimizi daha da fazla zenginleştirdiler” diyerek, sözlerini “Okumak; özgürlüktür, Okumak; yaşamaktır, Okumak; gelişmektir” sloganıyla bitirdi.
Etkinliğe katılan Ayvalıklı ünlü yazar Feyza Hepçilingirler ise, yapılan etkinliğini rol icabı yapılan bir etkinlik olduğunu savundu.
Çocuklar için önemli olanın evlerinde kitap okuyup, okumadıklarını gözlemlemek olduğunun altını çizen Hepçilingirler, “Ama çocuklarımızın burada katıldıkları okuma eylemi beni fazla ikna etmedi. Keşke çocuklarımız bu kitapları burada olduğu gibi her zaman kucaklayabilseler ve okuyabilseler. Ne yazık ki, çocuklarımızı kitap okumaya alıştıramıyoruz” dedi.
Gün geçtikçe kitap okuma oranının düşmesine fazla karamsar bakılmaması gerektiğini ifade eden Yazar Feyza Hepçilingirler, “Çok kitap okuyan gençlerimiz de var. Ama çocuklarımızın ellerine daha küçücük yaşta tabletleri tutuşturuyoruz. Biz bu tabletleri bir çağ atlama aracı görüyoruz ama çocuk onu sadece oyun aracı olarak görüyor” şeklinde konuştu.
Kitabın sadece bilgi vermediğini savunan Hepçilingirler, “Kitap, bizi başkalarının yerine koyma becerisine ulaştırır. Bugün toplumumuzda artan cinayetlerin ve vahşetin temelinde yatan gerçek kitap okumama alışkanlıklarımızı yitirmemizin bir sonucudur” diye konuştu.
Yazar Hepçilingirler kendi yazdığı kitapları da katıldığı etkinlikte Ayvalık Halk Kütüphanesi Müdürü Aygün Öncel’e teslim etmeyi de ihmal etmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitap Okuyarak Büyüklerine Örnek Oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN