Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayvalıklı Kitapseverler Sanat Fabrikasına Akın Etti

Giriş Tarihi: 6.4.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:54
Ayvalıklı Kitapseverler Sanat Fabrikasına Akın Etti
’in Ayvalık ilçesinde; bu güne kadar İzmir, Manisa, Balıkesir, Bolu ve Tokat köylerinde annesi Rasime Şeyhoğlu ile birlikte toplam 36 kütüphane açmasıyla bu alanda ciddi bir rekora sahip olan Gazeteci-Yazar Recai Şeyhoğlu’nun Ayvalık Sanat Fabrikasında açtığı ‘Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zinciri Fotoğraf Sergisine’ vatandaşların ilgisi yoğun oldu.
Bu kapsamda; Ayvalık’ın kırsal mahallelerinden Çakmak’tan ortaokul öğretmen ve öğrencileriyle başlayan akın, Aliçetinkaya Ortaokulu ve Sarımsaklı Mecit Ataklı İlkokulu ile sona erdi.
Gazeteci-Yazar Şeyhoğlu’nun öğrencilerle yapmış olduğu sohbetlerde, 77 milyon civarında nüfusa sahip Türkiye’de sadece bin 112 halk kütüphanesinin bulunmasından duyduğu üzüntüyü ifade etmesi dikkat çekti.
Gazeteci-Yazar Recai Şeyhoğlu, sergiyi ziyaret eden öğretmenlere de kendisine ait ‘Köşe Vuruşları’ adını taşıyan kitaplarını hediye ederek, annesi Rasime Şeyhoğlu ile birlikte köylerde açtıkları kütüphanelerle, ‘Köylerde Rönesans’ hedefi konusunda da öğretmen ve öğrencileri bilgilendirdi.
Minik öğrencilere, ‘Kitapsız yaşamanın; kör, sağır ve dilsiz yaşamak’ olduğuna dair mesajlar veren Şeyhoğlu, Kitapların aklın ilacı olduğuna ilişkin sözü de hafızalara kazındı.
SUAT ÇAĞLAYAN VE FEYZA HEPÇİLİNGİRLER DE SERGİYİ GEZENLER ARASINDAYDI
Recai Şeyhoğlu’nun Ayvalık Sanat Fabrikası bünyesinde açmış olduğu fotoğraf sergisini; Eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan, ünlü Yazar ve Türkolog Feyza Hepçilingirler, Heykeltıraş Berat Çivici ile Bergama’nın Demircidere Mahallesi Muhtarı Hızır Yıldırım ile köylüleri de ziyaret etmeyi ihmal etmedi.
Sergiyi gezen eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan, ‘Rasime ve Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zincirinin artık bölgesel sınırları aştığını ve Türkiye gerçeği haline dönüştüğünü vurgulaması dikkatlerden kaçmazken, ünlü Yazar Feyza Hepçilingirler’in ise, ‘Yaptığı iş ile Recai Şeyhoğlu, Türkiye’nin kütüphaneciler kralıdır’ şeklindeki ifadeleri sergiye adeta damgasını vurdu.
Öte yandan Pazar günü sona eren serginin devamının ise; ilçeye bağlı köylerde açılacağı da gelen bilgiler arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalıklı Kitapseverler Sanat Fabrikasına Akın Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN