Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Yavaş Mahalle Hayırlarına Katıldı

Giriş Tarihi: 27.4.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 15:12
’in Sındırgı ilçesinde her yıl düzenlenen geleneksel mahalle hayırları başladı. Sındırgı’ya bağlı Kürendere, Armutlu ve Bükrecik mahallelerinde yapılan hayırlarda Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş vatandaşlarla buluştu.
Sındırgı’da uzun yıllar sürdürülen gelenek kapsamında yapılan hayırlara binlerce kişi katıldı. Hayırlarda mahalle camilerinde Kuran-ı Kerim okundu, din görevlileri tarafından vaazlar verildi. Mahalle muhtarlarının ev sahipliğinde yapılan hayırlara çevre köylerden de çok sayıda vatandaş katılırken, etkinliklerde misafirlere çeşitli yemekler ikram edildi. Ziyaret ettiği köylerde vatandaşlarla sohbet eden Başkan Yavaş, samimi ve güzel bir ortamda gerçekleşen bu tür etkinliklerin, toplumun birlik ve beraberliğine güç kattığını ifade etti. Türk kültürünü yansıtan gelenek, görenek, töre ve inançların bu tür birlikteliklerle geleceğe taşınacağına inandığını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, "Eskiden köy olan mahallelerimizde 100 yıla dayanan geleneksel hayır yemeği ve benzer etkinlikler köy muhtarlıkları tarafından yapılıyordu. Geleneksel köy hayırlarımız mahalle olduktan sonra da devam ediyor. Köy hayırlarında mevlit okutup, yemekler pişirilerek halka ikram ediliyor. Komşu mahallelerden vatandaşlarımız da mahalle hayırlarına insanlar gelerek birbirleriyle kaynaşıyor. Sene de bir defa hayırlarda buluşup sohbet etme imkânı da buluyorlar. Mahalle hayırları kaynaşma, birlik ve beraberlik, varsa küskünlerin barışmasına vesile oluyor. Bu kültürleri yaşatmak çok önemlidir, bizden sonraki kuşaklara da bunu aktarmak bizim görevimizdir. Hayırların gerçekleşmesinde maddi manevi emeği geçen ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Sındırgı’ya bağlı Kürendere, Armutlu ve Bükrecik mahallelerinde yapılan hayırlara Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Yavaş Mahalle Hayırlarına Katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN