Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Uğur’dan Seçim Açıklaması

Giriş Tarihi: 8.6.2015 00:28 Güncelleme Tarihi: 8.6.2015 07:35
Başkan Uğur’dan Seçim Açıklaması
AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Başkan Uğur, "Bu meclis aritmetiğinden bir iktidar çıkacağına inanmıyorum" dedi.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, seçim sonuçlarını AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı’nda değerlendirdi. Başkan Uğur, "Türkiye’de çok olumlu ve demokratik bir seçim gerçekleşti. Bu demokrasinin Türkiye’de ne kadar yerleştiğinin geliştiğinin bir göstergesi. Kavgasız, gürültüsüz, sakin hiç kimsenin ’Oylar kayıp oldu, yakıldı’ demeden yaptığı bir seçim. Bu seçim iktidarsız bir seçim, iktidarı olmayan bir seçim. AK Parti 4. seçiminde de 1. parti çıktı. AK Parti 55 ilde 1. parti., CHP 10 ilde 1., MHP 1 ilde 1., HDP 15 ilde 1. AK Parti 2002’de yüzde 34 oy ile başladığı seçimlerde, şuan da yüzde 41 oyu var. Yine Türkiye’nin 1. partisi fakat bu seçim iktidar çıkartmayan bir seçimdir" dedi.
Başkan Uğur, Türkiye’de en kısa zamanda bir rken seçim olacağını düşündüğünü söyleyerek, "Şuan da milletvekili sayılarına baktığınız zaman 258 AK Parti, 132 CHP, 81 MHP, 79 HDP’nin milletvekili var. AK Parti tek başına 276’yı yakalayamadığı için güven oyu alamaz, öbür tarafta da toplam 292 milletvekiline sahip CHP, MHP ve HDP var. Bu meclis aritmatiğinden ben bir iktidar çıkacağına ben inanmıyorum, çıkmaz Türkiye’de en kısa zamanda bir seçim gözüküyor. Biz sandığa saygılıyız, demokrasiye saygımız sonsuz, ancak maalesef çıkmadı. Balıkesir’de 2014 yerel seçimlerinde almış olduğu oyu AK Parti almıştır. 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin yüzde 25, MHP’nin yüzde 31 oyu var, toplam 56 oy almışlar. Bu seçimde de CHP yüzde34, MHP yüzde 20 oy aldı., yine yüzde 54 oyları var. İkisini topladığın zaman aralarında geçirgenlik olduğu için birbirlerine o oraya, o oraya gidiyor neticede biz oyumuzu muhafaza ettik. Yerelde AK Parti Büyükşehir’de olsun 14 belediyede olsun iktidar. Neticede memleketimize hayırlı olsun diyorum. Teşkilatımız gerekli çalışmaları yapmıştır. Neticede de vatandaşımız iktidarsız neticelenen bir seçim ortaya çıktı, olana razı olacağız başka yapacağımız bir şey yok. Sandıktan ne çıkıyorsa başımızın üzerine. Milletvekili sayılarında AK Parti’nin 3, CHP’nin 3, MHP’nin 2 milletvekili var" şeklinde konuştu.
Başkan Uğur, sözlerini şöyle tamamladı: "Seçim kanununa göre baktığınız zaman MHP ile CHP arasında yüzde 3,5-4 oy farkı var, ama milletvekili farkı 2., 81 MHP’nin, 79 tane HDP’nin milletvekili var. Hem legal partiler, hem illegal teşkilatlar hepsi ittifak halinde fakat 10 tane seçim olsa CHP’nin iktidar olma ihtimali yok. 20 tane seçim olsa MHP’nin iktidar olma ihtimali yok. 100 defa seçim olsa HDP’nin iktidar olma ihtimali yok. CHP ile MHP’yi bir araya getirsen, HDP’yi bir araya getirsen bunların iktidar olma ihtimali yok. Vatandaşımız bundan mutlaka bir ders çıkartacak, bundan sonraki seçimlerde ülkenin belirsizlik ortamında ekonomisinde sıkıntılar olur. Ticaret hacminde , itibarında, borsasında, dövizinde, faizlerinde belirsizlik ortamlarında bunlar vatandaşın aleyhine neticelenecek göstergeler. Vatandaşlar bundan sonra yapılacak bir seçimde doğru kararı verecektir. Sandıktan çıkana itibarımız sonsuz"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Uğur’dan Seçim Açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN