Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli Öğrencilere 3. El

Giriş Tarihi: 25.6.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 16:48
Engelli Öğrencilere 3. El
Engelsiz Bilişim Projeleri İşbirliği Protokolü kapsamındaki 3. El” Projesi ile eğitim çağında olup eli veya kolu olmayan ya da bilgisayar faresi kullanamayacak düzeyde engelli olan öğrencilere 11 cihaz ve tablet bilgisayar verildi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanl��ğı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engellilerin bilgi ve iletişim hizmetleri ile teknolojiden herkes gibi herkes gibi eşit fırsatlarda faydalanmasını sağlayacak bir birlikteliğe imza attı. Engelli bireylerin sosyal hayatın daha fazla içinde olmalarını sağlayacak “3. El” Projesi ile herhangi bir nedenle ellerini kullanamayan engellileri; gözlük şeklinde kafaya takılan özel üretilmiş sensor yardımı ile tablet bilgisayarın tüm niteliklerini eksiksiz olarak kullanabilecekler.
Bu proje; ellerini kullanamayan bedensel engellilerin eğitim ve istihdam alanlarında fırsat eşitliği yakalamalarına da imkan verecek. ’e gelen 11 cihaz ve tablet bilgisayarlardan ikisi Karesi ve Altıeylül ilçelerinde yaşayan ve evde eğitim gören Altıeylül General Kemal Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi İbrahim Çağlı ile Karesi Hacı İlbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Kemal Kılıç’a İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Fahri Acar tarafından gerçekleştirilen ziyarette verildi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, oldukça mutlu olan öğrenciler ve aileleri tebrik ederek, “Kültürümüzde yer alan ‘İnsanı yücelt ki devlet yücelsin’ anlayışıyla oluşturulan ve ülkemizin kalkınmasında çok önemli bir proje olan “3. El” Projesi engellilerin eğitimi hakkında düzenlenen anayasa maddesinde “Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz” sözüne uygun olarak engellilerin eğitim hakkında bir engeli olmadığını ispatlayan, engellilerin ihtiyaçlarını gideren, yaşam kalitesini artıran Bakanlığımızın en önemli projelerinden biridir. Öğrencilerimize hayırlı, uğurlu olsun diyor başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli Öğrencilere 3. El
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN