Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytin Çiftçisinin Yüzü Gülecek

Giriş Tarihi: 3.7.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 22:45
Zeytin Çiftçisinin Yüzü Gülecek
Büyükşehir Belediyesi ve Zeytin Sineği Mücadele Birliği arasında, Zeytin Sineği ile mücadele işbirliği protokolü düzenlenen törenle imzalandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur geçen yıl Balıkesir’de 822 bin hektar alanda zeytin sineği ile mücadele edildiğini belirterek bu mücadele için 3,5 milyon lira harcandığını, yapılan bu mücadele ile zeytin çiftçilerinin harcananın 10 katını kazandığını ve yüzlerinin güldüğünü ifade etti.
Erdek Kaymakamı Mustafa Demirelli imza töreninde yaptığı açılış konuşmasında "Biz bu gün Güney Marmara zeytin hastalıkları mücadele birliği başkanı olarak bulunuyoruz. Mücadele birliğimiz daha önceleri bildiğiniz gibi Güney Marmara’da Erdek başta olmak üzere Bandırma ve Marmara ilçelerimizde kurulmuş ve o bölgede zeytin zararlısı olan, zeytin verimine rekoltesine büyük zararı olan zeytin sineğine karşı havadan ve yerden mücadele etmek için kurulmuştur. O bölgedeki köylerin ve belediyelerin üye olduğu bir birlik olarak faaliyet göstermektedir. Geçen yıl il özel idaresinin kapatılmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyemiz bu birliğin bir üyesi olarak dahil edilmiştir. İlk defa geçen yıl Büyükşehir Belediyemizle imzaladığımız protokol ile çalışmalara başladık. Zeytin zararlısına havadan mücadele etmek maliyetli bir iş. Geçen yıl Büyükşehir Belediyemizin desteği ile birlikte havadan 4 kez Güney Marmara Bölgesinin Bandırma, Erdek Marmara ilçeleri ve 3 kez de Körfez Bölgesi dediğimiz ilaçlama yapılmıştır"dedi.
Balıkesir’in tarımın başkenti ve Türkiye’yi doyuran şehir olduğunu hatırlatan Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş " Tarım ve hayvancılık ziyadesi ile önemli. Zeytinle alakalı olarak ta bakanlığımız özellikle kimyasallarla doğa çevre kirlenmesi diye çok ciddi tedbirler alıyorlar. Zeytinin dikili olduğu yerler genellikle yamaçlar. Buraları da elle ilaçlamanın mümkün olmadığı yerler. Orada kısmi olarak ilaçla mücadeleye Büyükşehir Belediye Başkanımızın kişisel girişimleri ile geçen sene izin verildi. Geçen yıl yaklaşık 3,5 milyon Türk lirası bütçe ayrılmıştı. Gerekli çalışmalar yapılarak tuzaklar kuruldu. Uçaklarla da gerekli mücadele yapıldı"şeklinde konuştu.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur ise "Erdek Kaymakamımız ve Tarım İl Müdürümüz konuşmalarında bir çok rakam verdiler. Zeytin sineği ile mücadele için Balıkesir’de 822 bin dekar alanımız var. Bir çok insanımız zeytincilikle geçiniyor. Daha önce milletvekili iken de zeytin zararlıları ile mücadele için her zaman bir gayret sarf ettik. Özel İdare ve Tarım Bakanlığımızın bütçesinden bir kaynak aktarmak için fakat maalesef bu kurulan birliklerde gerekli yardımı çiftçiden alamadığından yeteri kadar zeytin sineği ile mücadele yapılamadı. Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra bu imkanı biz yakaladık. Büyükşehir’in imkanı ve bütçesi var. Özel İdare’nin daha önce yapmış olduğu tarımla ilgili destekler şimdi Büyükşehir’de. Bizde geçen yıl 3,5 milyon liralık bir bütçe ayırmıştık ve bu mücadelemizi en iyi şekilde yaptık. Bundan hem bizim Marmara bölgemizdeki yemeklik zeytin üreten çiftçilerimiz, aynı zamanda Ege bölgemizde yemeklik zeytin yağ üreten çiftçilerimiz bundan istifade etti. Zeytin yağını 5-6 liraya satacağına 8-10 liraya sattı. Yani biz 3,5 milyon lira harcadık, çiftçimizin eline bu işten 35-40 milyon geçti. Yani bizim yaptığımız bu mücadele çiftçimize yaptığımızın 10 katını kazandırdı. Ekonomimiz kazandı, çiftçimiz kazandı hayırlı uğurlu olsun. Biz bu işleri Marmara Bölgesi Zeytin Zararlılarıyla Mücadele Birliği ile beraber yapıyoruz. Ege bölgemizdeki Körfez’deki birlik maalesef kapandı. Kaymakamımızda bu birliğin başkanı, İlaç ile ilgili ihale yapıldı ve neticelendi. İlaçları alıyoruz. İnşallah yine uçakları tutacağız. Tabi bu mücadele zeytinden başka mandalinci de memnun, ceviz üreten de memnun. Diğer bizim bu bölgedeki ağaçlara da faydası var. Bu işin çiftçiye, ekonomiye faydası var, Büyükşehir’in faydası da bu. Biz mesela bu yıl, geçtiğimiz dönemlerde Özel İdare yatırım bütçesi olarak kırsal alana ayırdığı 8-10 milyon liraydı. En fazla 2014 yılında 20 milyon borçlanarak ayırmış. Biz bu yıl BASKİ hariç ayırdığımız 100 milyonun üzerinde. BASKİ’de en az bunun yarısı kadar para harcıyor.Altınova’dan Ayvalık’a su borusu 17 km. BASKİ’ye maliyeti 12 trilyon.Bunu Büyükşehir yapıyor. Bizim çok büyük çevre, içme suyu ile ilgili projelerimiz var. Bunları biz Büyükşehir imkanlarıyla, kredisiyle bu işleri yapıyoruz. İnşallah yalnız zeytin sineği ile mücadele değil süt üreticilerine de süt tankı dağıtacağız. Burhaniye’de yine örnek bir üretim alanı yapıyoruz. Arıcılıkla ilgili faaliyetlerimiz var, arıcılık yapanlara kovan dağıtıyoruz. Tabiki bu işleri aynı zamanda Tarım İl Müdürlüğümüzle yapıyoruz. Bize nerede sinek var Tarım İl Müdürlüğü bildiriyor. Bizde sinekleri ilaçlıyoruz. Burada emeği geçen herkese ben teşekkür ediyorum. Desteklerinizi de bekliyoruz Balıkesir’imiz için çiftçimiz için hayırlı uğurlu olsun. Yapılan bu çalışmalar semeresini verir çiftçinin yüzü güler diyoruz"dedi.
Konuşmaların ardından hazırlanan protokol Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur ile Erdek Kaymakamı Zeytin Sineği Mücadele Birliği Başkanı Mustafa Demirelli arasında imzalandı. İmza törenine AK Parti Balıkesir Milletvekili Av. Mahmut Poyrazlı, ilçe belediye başkanları, Ziraat Odaları başkanları ve sektördeki diğer ilgililer katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytin Çiftçisinin Yüzü Gülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN