Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakıtları Biten Kaçak Göçmenleri Dalgıçlar Kurtardı

Giriş Tarihi: 13.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 17:13
Yakıtları Biten Kaçak Göçmenleri Dalgıçlar Kurtardı
’in Ayvalık ilçesi açıklarında Yunanistan’ın Lesvos (Midilli) Adasına kaçak olarak şişme bot ile geçmek isterken yakıtları biten mültecileri, bölgede dalış yapan dalgıçlar kurtardı.
Alınan bilgiye göre, Pro Divers Ayvalık Dalış Okulana ait Yalın isimli dalış gemisi; açık denizde saatlerdir sürüklenen ve alabora tehlikesi ile karşı karşıya olan bir şişme bot içinde 7 kişiyi gördü. Dalış faaliyetlerine ara veren gemi, bölgeye yaklaşarak açık denizde sürüklenen botu kendine yedekledi.
Kaçak göçmenleri görür görmez Sahil Güvenlik ekiplerine haber veren dalış okulu gemisi daha sonra içinde 7 kişi bulunan yaklaşık 3 metrelik şişme botu kendine yanaştırdı. Yakıtları bittiği için denizde saatlerdir sürüklendiklerini ifade eden 6’sı Suriyeli, biri Azeri 7 kaçak göçmene su ve yiyecek verildi. Karaya çıkarıldığında göçmenlerin denizde yaşadıkları korku gözlerinden okunuyordu. Yapılan kurtarma faaliyeti hakkında İHA’ya bilgi veren Pro Divers Ayvalık Dalış Okulu eğitmenlerinden Kubilay Kılıç, “Açık denizde bir botun üzerinde insanlar ile Ezerbey bölgesinde sürüklendiği gördük. Motorları durmuş dalgalı denizde sürükleniyorlardı. Her an alabora tehlikesi ile karşı karşıya bir durum vardı. Hemen dalış faaliyetlerimize son vererek yardıma gittik. Kısa sürede kendilerine ulaştık ve güvenlik altına aldık. Uzun zamandan bu yana denizde sürüklendikleri için susamış ve acıkmışlardı. Bu konuda da yardımcı olduk. Daha sonra bu kişileri Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekiplere teslim ettik.” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakıtları Biten Kaçak Göçmenleri Dalgıçlar Kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN