Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ban Ki-Mun

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Uluslararası İlişkiler uzmanı

Ban 1944 yılında Kuzey Chungcheong'da bulunan Chungcheongbuk adlı ufak bir köyde dünyaya gelmiştir. O tarihlerde Kore, Japonya egemenliği altındaydı. 3 yaşına geldiğinde ailesi Chungju köyüne taşındı. Babası kurduğu işte iflas ettikten sonra ailesi ciddi bir geçim sıkıtısı içine düştü. Ban 6 yaşına geldiğinde, Kore Savaşı da patlak verdiği dönemde, ailesiyle kırsal kesime yerleştiler. Savaştan sonra ailesiyle Chungju'ya geri döndüler. ABD ordusuna mensup Amerikan askerleri Ban'ın tanıştığı ilk Amerikanlar oldu.
Ortaokulda Ban İngilizce'deki başarısından ötürü göze çarpıyordu. 1952'de sınıfı tarafından, zamanın Birleşmiş Milletler genel sekreteri Dag Hammarskjöld'e mektup atması için seçilmişti. Ancak mektubun ulaşıp ulaşmadığı bilinmiyor. 1962'de Ban Kızılhaç tarafından düzenlenen bir kompozisyon yarışmasında birinci oldu. Ödül olarak, ailesiyle aylarca yaşadığı San Francisco'de tatil yapma imkânı kazandı. Yine bu tatil esnasında zamanın ABD Başkanı John F. Kennedy ile tanıştı. Toplantıda bir gazeteci tarafından kendisine büyüyünce ne olmak istediği sorulduğunda Ban "Diplomat olmak istiyorum" demişti.
Ban Ki-moon 1970'te Seul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1985 yılında Harvard Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde yüksek lisansını tamamladı.
Ban Ki-moon Korece dışında İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca konuşabilmektedir.
Ban Ki-moon, Yoo Soon-taek ile 1962'de, lise döneminde tanıştı. Kendisi ile 1971 yılında evlendi. Şu anda 2 kız 1 erkek olmak üzere, 3 tane yetişkin çocukları bulunmaktadır. En büyük kızı, Seon-yong, Seul'deki Kore Vakfı için çalışmaktadır. Oğlu, Woo-hyn California Üniversitesi'nde masterını yapmakta, diğer kızıysa Nairobi'de UNICEF için çalışmaktadır.
Dini hakkında gelen bir soruya "..belki başka bir zaman din ve inançlar ile ilgili konuşmalara zaman ayırabiliriz." şeklinde yanıt vermişti. Ban Ki-noon'un annesinin ise Budist olduğu biliniyor.
Kore Dışişleri Bakanılığında çalışırken kendisine "bürokrat" anlamına gelen "Ban-chusa" takma ismi verilmişti. Aslında bu isim hem iyi hem de kötü yöne çekilebiliyor: Ban'ın yönetim konusundaki dikkat ve başarısını överken, biraz da karizma yoksunu bir anlam içeriyor. Kore basını ise, zor sorulardan çok iyi kurtulduğu için kendisine "yılan balığı" ismini takmış.
Ban'ın çok kesin bir çalışma planı var. Beş dakikalık bloklara bölünmüş bir rutini var. Günde beş saat uyuduğu ve işe asla geç gelmediği biliniyor. Kore'de çalıştığı yıllarda sadece kızının düğünü için resmi izin almış.
Ban'ın tek hobisinin golf oynamak olduğu ve senede birkaç golf maçı yaptığı da biliniyor.
Genel Sekreter olarak seçildikten sonra, Aralık 2006'daki BM üyeleri yemeğinde, Santa Claus Is Coming to Town adlı şarkıyı "Ban Ki-moon is coming to town" olarak söyleyerek herkese büyük bir sürpriz yapmıştı.
HABERLER ban ki mun ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 05 ban ki mun haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN