Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitesi Öğretim Üyesi Kuşcuzade, Pakistanda Sempozyuma Katıldı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 11:01
Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Kuşcuzade, Pakistanda Sempozyuma Katıldı
Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Münir Kuşcuzade, Pakistan’da düzenlenen 6. İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu’na katıldı.
Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM’ın düzenlendiği ve 30 islam ülkesinden 55 katılımcının bildiri sunduğu ve İslam Ülkelerinde Çok Boyutlu Güvenlik İnşası temalı toplantıya Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Münir Kuşcuzade ’İslam Ülkelerinde Güç Dengesi’ başlıklı bildiri ile katıldı. TASAM’ın 2010 yılından itibaren İstanbul, Bakü, Kahire ve Bağdat’ta beş kez düzenlendiği İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu’nun altıncısı Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Pakistan Senatosu Güvenlik Komitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Program öncesinde İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Platformu Akil Kişiler Kurulunun 5. Toplantısı da yapıldı.
Pakistan Devlet Başkanı Mamnoon Hussain’in katıldığı sempozyum İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Iyad bin Amin Madani, D-8 Teşkilatı Ekonomik İşbirliği Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavi, Pakistan Savunma Komitesi Başkanı Senator Mushahid Hussain, Türk Konseyi Genel Sekreterliğini temsilen E. Büyükelçi Halil Akıncı ve TASAM Başkanı Süleyman Şensoy açılış konuşmalarıyla başladı.
Sempozyumda sunduğu tebliğde, bağımsız ve güçlü bir İslam ülkeleri topluluğu istiyorsak, Rusya’nın kaleşinkofu ve ABD’nın pirincini almaktan kurtulmamız gerekir diyen, Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Munir Kuşcuzade İslam ülkelerinin güçlü olması için bir takım etkin kararlar alınması ve bunların kararlılıkla uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.
Sempozyum sonunda  İslam Dünyası İstanbul Ödülleri dağıtıldı. Devlet Ödülü Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a, Özel ödül Pakistan Ordusuna, diplomasi ödülü İslam İşbirliği Teşkilatına, İş Ödülü Kuveyt Türk Katılım Bankasına, Bilim Ödülü Uluslararası Malezya İslam Üniversitesine, Kültür Ödülü Kazakistanlı şair Mukhtar Shakanov’a, Sanat Ödülü İranlı Film Yönetmeni Majid Majidi verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Kuşcuzade, Pakistanda Sempozyuma Katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN