Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küre Dağlarında İlk Kez Su Samuru Görüntülendi

Giriş Tarihi: 27.4.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 10:44
Küre Dağları Milli Parkı’nda bu zamana kadar canlı halde görülemeyen yaban hayvanları proje kapsamında yerleştirilen kameralarla görüntülenmeye başlandı.
’da ‘Küre Dağları Milli Parkının Fauna Çeşitliliğinin Arşivlenmesi’ projesi kapsamında Arıt bölgesinde başlatılan yaban hayatı izleme çalışmalarında ilk veriler gelmeye başladı. Bölgeye kurulan fotokapanların incelenmesi neticesinde bu zamana kadar sadece ayak ve dışkı izleriyle varlığından haberdar olunan Su Samuru görüntülere yansıdı.
“BÜTÜN TÜRLERİ GÖRÜNTÜLEYECEĞİZ”
Küre Dağlarında bulunan bütün türleri görüntülemeyi amaçladıklarını söyleyen Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, “Bilindiği gibi Küre Dağları Milli Park hızlı alan değerlendirme raporunda da yer alan bilgilere göre yaban hayvanlarının ayak izi ve dışkısı dışında canlı olarak varlığı görüntülenmemiştir. Biz bu proje ile önemli türlerin görüntülenmesi için gayret göstermekteyiz. Görüntülerini elde ettiğimiz Su Samuru (Lutra Lutra ) Küre Dağları Milli Parkı memeli türleri arasında yer almaktadır ve dünyada nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır” dedi.
Deliorman ayrıca, su samurlarının neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılar arasında da yer aldığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küre Dağlarında İlk Kez Su Samuru Görüntülendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN