Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güngör Yavuzaslan: “Heyet Kırım’da Resmi Görüşmeler Yapmıştır”

Giriş Tarihi: 30.4.2015 22:58 Güncelleme Tarihi: 1.5.2015 01:40
Güngör Yavuzaslan: “Heyet Kırım’da Resmi Görüşmeler Yapmıştır”
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan, Türkiye tarafından Kırım’a gönderilen heyetle ilgili, “Kırım’a gönderilen heyet gayri resmi görüşme yapmamıştır, aksine resmi görüşmeler yaptı” dedi.
Kırım’a gönderilen heyet hakkında açıklamalarda bulunan Güngör Yavuzaslan, “Kırım’a gönderilen heyet gayri resmi görüşme yapmamıştır, aksine resmi görüşmeler yaptı. Heyet Kırım’da işgalciler tarafından atanan Bakanlar Kurulu ve devlet yetkilileri ile görüşmüştür. Kırım Tatar Türkleri ile Rus gözlemciler eşliğinde görüştüler. Kırım’a Moskova üzerinden gittiler. Yine heyetin AK Parti eski milletvekili ve anayasa hukuku profesörü Zafer Üskül başkanlığında olması gayri resmi sıfatını ortadan kaldırmıştır’’diye konuştu.
Yavuzaslan sözlerinin devamında, “Sözde resmi olmayan heyette Üskül dışında, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Aydıngül ve Medipol Üniversitesi öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Levent Korkut yer aldı. Ne bir insan hakları dernekleri temsilcileri ne de gazeteci ve Kırım Tatar Türklerinin Türkiye’deki temsilcileri heyete alınmadı. Türkiye heyet ile hülle yaptı. Bu heyet Rusya ile anlaşmalı ve Moskova onaylı olarak Kırım’a gitmiştir” ifadelerine yer verdi.
“PUTİN TARAFINDAN EMREDİLDİ”
Kırım’daki işgalci Rusya’nın göreve getirdiği idarecilerin ne söyleyeceklerinin ve nasıl davranacaklarının Putin tarafından emredildiğini belirten Yavuzaslan, “Rusya’nın Kırım’ı ilhakını meşrulaştırma çabalarına heyetin resmi nitelik taşımamasına rağmen yaptığı görüşmelerle hizmet etmiştir. Heyet önce İstanbul’dan Kiev’e uçsa da, oradan Moskova’ya geçmiştir. Kiev - Moskova - Akmescit güzergâhını izlemiş olsa da sonuçta Kırım’a Rusya üzerinden girmiştir. Böylece Rusya’nın dediği olmuş ve heyetin Moskova üzerinden Kırım’a gitmesi ile Kırım işgali meşrulaştırılmaya çalışılmıştır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güngör Yavuzaslan: “Heyet Kırım’da Resmi Görüşmeler Yapmıştır”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN