Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul’u Alarma Geçiren ’Canavar Böcek’ ’da Da Görüldü

Giriş Tarihi: 7.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
İstanbul’da yüzlerce ağacın kurumasına sebep olan “Anoplophora chinensis” isimli ‘canavar böcek’, Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yafes Yıldız tarafından Bartın’da da tespit edilerek görüntülendi.
Deniz yoluyla yapılan ithalat yüzünden Türkiye’ye girdiği tahmin edilen Anoplophora chinensis (Turunçgil uzun antenli böceği) İstanbul’un ardından Bartın’da da görüldü. Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilimdalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yafes Yıldız, İstanbul’dan sonra Türkiye’de ikinci kayıt olarak bildirilen böceğin Karadeniz Bölgesi’nde zararı ilk kez tespit edilmiş olduğunu söyledi.
“KORUMA ALTINA ALINMIŞ ASIRLIK TARİHİ AĞAÇLAR DA TEHLİKEDE”
Yıldız, böceklerin tüm bölgeye yayılma riski olduğunu da vurgulayarak, “İstanbul’da yüzlerce ağacın kuruması ve asırlık çınar ağaçlarının tehlikeye girmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri alarma geçmişlerdir. Bartın’da tespit edilen ‘canavar böcek’ler de yayılmadan önlem alınması gerekmektedir. Bununla ilgili yönetmelik 17 Haziran 2014 tarih ve 29033 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ülkemizde karantina koşullarının daha sıkı uygulanması gerekmektedir” dedi.
“KARADENİZ’DE FINDIK, AKDENİZ’DE TURUNÇGİLLER TEHLİKEDE”
Yıldız, Bartın’da tespit edilen böcek türünün yumurta bıraktıklarını da kaydederek, “Yapraklı ağaçları tercih eden bu tür doğal yayılış alanlarında özellikle Citrus cinsine bağlı bitki türlerinde turunç, limon, mandalina gibi önemli zararlara sebep olmaktadır. Karadeniz Bölgesi açısından bakıldığında kayın ve fındık türlerinde önemli zararlar doğurabilecek potansiyeldedir. Ülkemiz açısından ise başta Akdeniz Bölgesi turunçgil üretiminin merkezi olması sebebiyle ve de yol ve alle ağaçları olan çınarlarda da böceğin yayılması durumunda ciddi sıkıntılar oluşturacaktır” şeklinde konuştu.
“ÇİN’DEN GELEN SÜS BİTKİLERİNDE BULUNDU”
Yıldız, Bartın’da tespit edilen tehlikeli böceklerin Çin’den gelen süs bitkileri üzerinde tespit edildiğini de aktararak, “Çin kökenli olarak Türkiye’ye getirilen Akçaağaç cinsi süs bitkileri üzerinde tespit ettik. 50’ye yakın ergin böcek topladım. Bu familyaya bağlı böcekler odun zararlısıdır. Canlı ağaçları tahrip ederek kurutmaktadır” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’u Alarma Geçiren ’Canavar Böcek’ Bartın’da Da Görüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN