Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BÜ’den Çevresel Davranış Araştırması

Giriş Tarihi: 10.7.2015 08:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesi tarafından Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan otel ve restoran personelinin çevresel davranışı araştırıldı.
Bartın Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakülte öğrencisi Handan Karaduman’ın bitirme ödevi projesi kapsamında Doç. Dr. Cengiz Yücedağ tarafından yürütülen araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırma kapsamında 19 restoran 28 otel olmak üzere 47 işletmede ve toplam 200 kişiye yapılan anketlere göre, erkeklerin çevreye karşı daha hassas oldukları ortaya çıktı. Otellerde görevli personelin restoranlardakilere kıyasla daha fazla çevreyle ilgili popüler dergileri takip ettikleri ve otellerin yüzde 43’ünde, restoranların ise yüzde 72’sinde geri dönüşüm kutusunun bulunmadığı tespit edildi.
Son yıllarda insan kaynaklı çevresel sorunların yaşandığı önemli sektörlerden birisi turizm sektörü olduğunu ifade eden Bartın Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesi Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Cengiz Yücedağ, “Araştırmamız Bartın’ın Amasra ilçesi otellerinin ve restoranlarında çalışan personelin çevresel davranışı üzerineydi. Otel ve restoranlarda çalışan personellerin çevre konusunda ne düşündüklerini ortaya koyan bir çalışmaydı. Bartın Amasra’da turizmin etkisini azalta bilmek daha kaliteli bir çevreye turizmi aktara bilmek için Amasra’da çalışan personelin çevresel farkındalığını ortaya koymaya çalıştık” dedi.
“GERİ DÖNÜŞÜM DÜNYA’DA SÜRDÜRÜLE BİRLİK AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”
Sonuçlara göre lisan mezunlarının daha çok çevreci olduğunu söyleyen Yücedağ, “2001 yılından sonra yüzde 70 yakın işletme açılmış, bu da çok ilginç sonuçlardan bir tanesi” diye konuştu.
“ÇEVRE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONUSUNDA EĞİTİCİ FAALİYETLER YAPILMALI”
Sonuç olarak çevre sorunları ve çözüm önerileri konusunda eğitici faaliyetlerin yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Cengiz Yücedağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Bartın Amasra örneğinde bu çalışmayı yürüttük, bu tarz çalışmaları ülkemizin turizmin daha yoğun yaşandığı büyük illerde ve ilçelerde bu çalışmayı sürdürmek ve oraların da çevresel davranışlarını ortaya koymaktır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BÜ’den Çevresel Davranış Araştırması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN