Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşçilerin İki Asgari Ücret Eylemi 5. Günde

Giriş Tarihi: 10.7.2015 18:38 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 23:53
İşçilerin İki Asgari Ücret Eylemi 5. Günde
’ın Amasra ilçesinde madencilerin, işverenin en az 2 asgari ücret ödeme yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle başlattıkları eylem sürüyor.
Amasra’da faaliyet gösteren şirketin 3 kuyusunda çalışan 306 işçi, işverenin, 11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemede yer alan linyit ve taşkömürü çıkarılan madenlerde işçilere en az 2 asgari ücret ödenmesi yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle 6 Temmuz 2015 tarihinde iş bıraktı. Tarlaağzı Kuyusu’nun bulunduğu şirketin idari binasının önünde çadır kuran madencileri 10 Temmuz 2015 tarihinde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Hakkı Arslan, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ ziyaret etti.
Demirci, maden işçilerine haklı mücadelelerinde her zaman yanlarında olacakları sözünü verdi. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini belirten Demirci, "HEMA şirketler grubunun en kısa zamanda aklını başına alıp hakkımızı vermesini istiyoruz. Bunun için beraberce mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi.
Dün Ankara’da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bulunduğunu, HEMA ile de görüştüğünü belirten Demirci, "Bizim için her zaman işçi arkadaşlarımız haklıdır ve bu haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi. İşçiler de 2 asgari ücreti taban ücret olarak görmeyip ek ödemelerle birlikte söz konusu ücreti ödemek isteyen işverenin bu uygulamadan vazgeçmesini istedi. İşçiler, yasada yer aldığı gibi ek ödemeler haricinde en az iki asgari ücret alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.
Eylemdeki işçileri Amasra Belediye Başkanı Emin Timur da ziyaret ederek destek verdi. Timur, “Biz Hattat şirketini Amasra’ya yatırım yaparken istihdam yaratacak diye destekledik. Ama kapitalizmin acımasız kurallarını uygulasın diye değil sosyal devlet politikalarına uygun davransın diye destekledik. İşçilerin yanındayız. HEMA şirketi devletin çıkardığı kanuna uygun davranmalıdır” dedi.
TABUTLU YÜRÜYÜŞ YAPTILAR
Eylemlerini sürdüren Madenciler, Tarlaağzı-1 Kuyusu’ndan HEMA İşletmesi İdari Binası önüne kadar tabutlu bir yürüyüş gerçekleştirdiler. İşçiler “Madencinin ahı tutar” yazılı bir pankart taşıdılar. “İki asgari ücret hakkımız, hakkımızı alırız”, “Geliyor geliyor madenciler geliyor” sloganlarıyla yapılan yürüyüşün ardından işçiler eylemlerini sürdürüyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçilerin İki Asgari Ücret Eylemi 5. Günde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN