Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Madencilerin İş Bırakma Eylemi

Giriş Tarihi: 11.7.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
’ın Amasra ilçesinde özel bir maden işletmesinde 6 gün önce başlayan iş bırakma eylemi devam ederken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya madencilere destek olmak için Amasra’ya geldi.
Maden iççilerinin yoğun tezahüratları altında karşılanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya işçilere hitaben konuşma yaptı.
Yakup Akkaya yaptığı konuşmada, “Onurlu ve haklı bir direniş için buradasınız çünkü işveren iş ödevini yerine getirmiyor. Sizlerde işverenin bu kusuru ve maaşlarınızı zamanında ödemediği için iş kanunun 34 maddesi gereği yasal hakkınızı kullanıyorsunuz. Yaptığınız bu eylem yasadışı bir eylem değil sizler çalışacak üretecek ve alın terinizin karşılığı olarak aldığınız ücretlerle hayatınızı devam ettireceksiniz. Patrona çekil de senin koltuğuna ben oturayım demiyorsunuz. Sizler kanundan doğan haklarınızı kullanıyorsunuz sizlerin elinde cop yok biber gazı ve TOMA yok. Sizin elinizde en güçlü olan üretim gücünüz var. Yaptığınız bu demokratik eylem karşılığını gördü sesiniz meclise ve başbakana kadar gitti. 10 Eylül 2014 tarihinde çıkan yasa Soma’da 301 madencimizin şehit olduğu cinayetin ardından yürürlüğe girdi. Yer altında çalışan işçilere iki asgari ücretten aşağı ücret ödenmemesi yönünde hakkınız yasallaştı. Çift asgari ücret sizin ananızın ak sütü kadar helaldir. Verdiğiniz bu mücadelede Bartın Milletvekilimiz Rıza Yalçın kayanın sizlerin adına verdiği mücadeleyi yakından bilen bir kişi olarak sizlerin huzurunda kendisine teşekkür ediyorum. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bağlı müfettişler bir hafta şirkete ait bu tesislerde inceleme yaptı hazırladıkları raporda işçilere siz haklısınız bu çift asgari ücretin ödenmesi lazım dedi. Redevans sistemi kiralama sistemidir, kiralamada esas kiralayandan sonra kiraya veren sorumludur. Burada yasal olarak işçilerin ücretlerinin sosyal haklarının teminatı Türkiye Taş Kömürüdür. Türkiye Taşkömüründeki yöneticilerin bu sahalar babasının malı değildir onlar oralarda görevlendirilmiş yöneticilerdir. Yaptıkları iş karşılığında devletten maaşlarını alırlar. Ama ne yazıktır ki Türkiye’de ki birçok bürokrat kendi asli işini yapmak yerine hükümetin bürokratı gibi davrandıkları için sizin haklarınızı almak için maalesef bu yollara başvuruyorsunuz. Uzun uğraşlar sonunda şirket çift asgari ücretlerinizi ödeyeceğini söylemiş geriye dönük kazanımlarınızı da kimse vermemek gibi bir uygulamaya gidemez” dedi.
Ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya işçi çadırını gezdi ve işçilerle sohbet etti. İşçiler ise, eylemlerini paraları hesaplarına yattıktan sonra sona erdilereceklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartın’da Madencilerin İş Bırakma Eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN