Rahim Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Giriş Tarihi: 25.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 15:59
Rahim Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor
’da özel bir hastanede görevli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Melike Tunç Kılıçkap, rahim kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, "Erken teşhiste rahim kanserinin tedavisi mümkündür" dedi.
Op. Dr. Melike Kılıçkap, rahim kanserinin endometrum kanseri ve rahim selviks rahim ağzı kanseri olmak üzere iki türünün bulunduğunu söyledi. Rahim ağzı selviks kanserinin en sık nedeninin HPB denilen bir enfeksiyondan kaynaklandığını aktaran Kılıçkap, "HPB ile alakalı gözle görünür bir bulgu yoktur ama bazen sinir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda sinir testi yapılmaktadır. Hiçbir jinekolojik problemi olmayan hastaların bile en az yılda bir veya en geç iki yılda bir kadın doğuma doktoruna muayene olup sinir testi yapması gerekiyor. Sinir testi Rahim kanserinin ön bulgusu veya ön tanımını koymaktadır. Hasta açısından da bizim açımızdan da kanser ilerlemeden ve ya ön bulguları erkenden tespit edilirse tedavisi mümkündür" diye konuştu.
Kılıçkap, rahim ağzı kanserinin önce rahimde yara oluşturduğuna sonra da rahim kanserine dönüştüğüne dikkat çekti. Kılıçkap, kadın kanserlerinde en kötü kanserlerden birinin yumurtalık kanseri olduğunu kaydederek, yumurtalık kanserinin önceden tanı ve bulgu vermediğini ifade etti.
Kılıçkap, "Yumurtalık kanseri düzenli muayenelerle veya tedaviye rağmen geçmeyen kistlerdir. Onun da bildiğiniz gibi kan değerleri var. Kan kriterleri düzenli olarak doktora gidilirse yılda bir tedavisi tedavisi mümkündür. Rahim ağzı kanseri günümüzde ne yazık ki erken yaşlara indi. Bu da erken yaşta evlenme, erken yaşta cinsel ilişkiye girmenin getirdiği sonuçlardır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahim Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN