Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 Derece Sıcaklıkta Hem Oruç Tutuyorlar Hem Tarlada Çalışıyorlar

Giriş Tarihi: 10.7.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı Batman’da, tarlada çalışanlar büyük zorluklar çekiyor. Köylüler, Ramazan ayı olsa da çalışmak zorunda kaldıklarını ve sıcaklardan çok etkilendiklerini söyledi.
Batman’ın Balpınar beldesine bağlı Yeniköy ve Zorköy sakinleri tarlada çalışırken aşırı sıcaklardan dolayı zor anlar yaşıyor. Kabak ve fasulye tarlasında çalışan Fesih Bozkurt aşırı sıcaklardan çok etkilendiklerini söyledi. Bozkurt; "Mahsul tarlada olgunlaştı. Ramazan’da mahsulü bırakmak olmaz. Orucumuzu tutarken bir yandan işe gelip elimizden geldiği kadar çalışıyoruz. Güneş altında çalışmak çok zor oluyor. Sabah 05.00’te kalkıyoruz. 4-5 saat çalışıyoruz. Yani gücümüz yettiği kadar çalışıyoruz. İşi yarıda bırakmak zorunda kalıyoruz, çünkü hem çok sıcak hem da orucuz. Olumsuz yönde etkilendiklerini dile getiren Fesih Bozkurt, "Tam gün çalışmak nerede, çeyrek gün çalışmak nerede. Ramazan ayı ve sıcaklardan çok etkileniyoruz" şeklinde konuştu.
Yeşil fasulye tarlasında çalışan 6 çocuk annesi Sacide Çetin adlı kadın ise, sabah erkenden işe geldiklerini ifade ederek, "Bir lokma ekmek yemek için çalışıyoruz. Zor geçiniyoruz. Hava sıcaklığından çok etkileniyoruz. Eşim sıcaktan gelemedi" diye konuştu.
Beden eğitimi öğretmenliğini okuyan Bilal Çetin de sıcaklara dayanamadıklarını söyledi. Çetin, "Hava çok sıcak, etkileniyoruz. Başka yapacak işimiz yok. Mecburuz çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 Derece Sıcaklıkta Hem Oruç Tutuyorlar Hem Tarlada Çalışıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN