Türkiye'nin en iyi haber sitesi

82 Yaşındaki Hastanın Dört Damarı Değiştirildi

Giriş Tarihi: 10.11.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 10.11.2015 11:27
82 Yaşındaki Hastanın Dört Damarı Değiştirildi
’da iki gözünden görme engelli olan 82 yaşındaki Cevahir Acar’ın kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede 4 damarı değiştirildi.
Kalp krizi geçiren 82 yaşındaki görme engelli Cevahir Acar’ın, Batman Bölge Devlet Hastanesi anjiyografi ünitesinde yapılan koroner anjiyografisinde 4 damarında kritik darlıklar saptandı. Bu darlıkların stent implantasyonuna uygun olmaması nedeni ile ileri yaşına rağmen operasyon kararı alındı. Kalp ve Damar Cerrahları Op. Dr. Sinan Göçer ve Mehmet Karaçalılar tarafından gerçekleştirilen By-Pass ameliyatında hastanın 4 damarı değiştirildi. Yoğun bakım ve servis takibinde problem yaşanmayan hasta bir hafta sonra taburcu edildi.
“BU YAŞTA AMELİYATI KALDIRAMAM SANMIŞTIM”
Gözlerinin uzun zamandır görmediğine dikkat çeken hasta Cevahir Acar, “Kalp krizi geçirdiğimde ve hastaneye getirildiğimde ben artık yaşayamam diyordum. Bu yaştan sonra bana yapılacak olan herhangi bir ameliyatı kaldıramam sanmıştım. Doktorum çok başarılı bir ameliyat yaptı ve çok iyiyim. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
“ORTA VE İLERİ YAŞ GRUBU HASTALIĞIDIR”
Kroner Arter Hastalığı ile ilgili bilgi veren Dr. Sinan Göçer ise, şunları kaydetti:
“Koroner arter hastalığı nadiren genç hastalarda görülebilirse de orta ve ileri yaş grubu hastalığıdır. Sigara kullanımı, hava kirliliği, dengesiz ve düzensiz beslenme, obezite, sedanter yaşam tarzı ve genetik faktörler nedenler arasında sayılabilir. Yaş, cinsiyet gibi kişiye ait durumların yanında, geçirilmiş myokard infarktüsü, hipertansiyon, akciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği, diyabet gibi ek hastalıklar bu hastalığın cerrahisinde önemli faktörlerdir. Özellikle kadın hastalarda ileri yaş, açık kalp ameliyatı için ciddi bir yüksek risk faktörüdür. Ancak beklenen yaşam süresi arttığından bu hastamızda da olduğu gibi perkütan girişime uygun olmayan hastalar, genel durum değerlendirilmesi yapılıp ileri yaşına rağmen artan klinik tecrübemiz ile başarılı bir şekilde ameliyat edilebilmektedir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
82 Yaşındaki Hastanın Dört Damarı Değiştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN