’da Yeni Bir Meslek Doğuyor; Argon Kaynağı

Giriş Tarihi: 20.3.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
Bayburt’da Yeni Bir Meslek Doğuyor; Argon Kaynağı
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurs gören 60 öğrenci yeni çağın önemli mesleklerinden biri olan Argon Kaynak eğitiminden yararlanmanın mutluluğunu yaşıyor.
Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak ve yönetim kurulu üyeleri ziyaret ettikleri kursiyer öğrencilerin çalışmalarını izledi.
Başkan İbrahim Yumak kursla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi Azerbaycan’daki Şahdeniz sahasından çıkarılacak doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacak. Türkiye’nin kardeş ülke Azerbaycan ile birlikte gerçekleştireceği bu proje ile ülkemiz enerji alanında dünyanın en önemli aktörlerinden biri haline gelecek. Maliyeti yaklaşık 10 milyar dolar olan projeyle, Azerbaycan Şahdeniz doğalgaz alanından çıkarılan gaz, Gürcistan üzerinden Türkiye’ye gelecek ve 20 ilden geçerek toplam 1850 kilometrelik yolu kat edip Avrupa’ya transfer edilecek. TANAP’ın temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla geçtiğimiz Salı günü, 17 Mart’ta, Kars’ta atıldı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın Türkiye Başkanı değerli hemşehrimiz Sayın Kenan Yavuz’un davetlisi olarak bizler de bu açılışa katıldık ve ülkemiz adına son derece önem arz eden bu tarihi güne şahitlik etmekten mutluluk duyduk. 31 milyar metreküpe kadar gaz taşıyacak hattan Türkiye’ye ilk gaz akışının 2018’de gerçekleşmesi planlanıyor. Boru hattının yüzde 80’ini Türk şirketlerin yapacağı ve 5 binden fazla kişinin istihdamı öngörülen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nda (TANAP) istihdam edilecek argon kaynakçılarının yetiştirilmesi için değerli hemşehrimiz SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz Bey’in ricasıyla Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası olarak öncülük ederek Bayburt’ta Argon kaynağı kursu açtık. Bu kapsamda da öncelikle Bayburt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile görüşerek bu kursun açılması yönünde talebimizi ilettik ve okulumuzun altyapı ile ilgili eksikliklerini TANAP yetkililerini de Bayburt’a davet etmek suretiyle hep birlikte tespit ettik. Eksikliklerin tespitinden sonra ise yine Kenan Bey’in girişimiyle TANAP ve Teknik Eğitim Lisemiz arasında bir protokol imzalayarak ilk etapta gereken 200 Bin TL’lik yatırımı TANAP’a karşılattık ve bu kaynağın 155 Bin Liralık kısmı ile ilk etapta önemli eksikliklerimizi giderdik. Yine TANAP ile yaptığımız görüşmelerle ilk etapta 60 işsiz gencimizi bu alanda yetiştirerek istihdam taahhütlerimizi aldık. Diğer taraftan da İŞKUR İl Müdürlüğümüzle irtibata geçerek eğitimlerin İŞKUR üzerinden gerçekleştirilmesi yönünde talebimizi ilettik. Uzmanlaşmış Mesleki Eğitim Merkezleri UMEM Projesi kapsamında kurs talebimizle birlikte mevzuatı da zorlayarak ve hatta mevzuatta değişiklik yapılmasını sağlayarak Türkiye’de ilk kez eğitim alanların başka illerde istihdamını öngören bir UMEM projesini hayata geçirdik. Aksi durumda bu eğitimleri gerçekleştiremeyecek, bu gençleri de istihdam edemeyecektik. Tüm bu çalışmaları gerçekleştiren Oda Genel Sekreterimiz Sayın Önder Karaoğlu’na teşekkür ediyorum.
‘’İLK ETAPTA 60 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYORUZ, HEDEFİMİZ 200-300 GENCİ İSTİHDAM ETMEK...’’
Halihazırda 3 gruba böldüğümüz 60 kişilik kurslarımızın ilk etabı 15 Mart günü tamamlandı ve ikinci grubun eğitimlerini başlattık. İkinci grubun eğitimleri 15 Nisan’da sona erecek ve ardından 16 Nisan’da 3.grubun eğitimlerine başlayacağız. Toplam üç grubun eğitimleri tamamlandıktan sonra da bu gençlerimizi 15 Mayıs itibarı ile TANAP güzergahındaki istasyonlara göndereceğiz. Bu kursları alan kursiyerlerimizin kurs süresince günlük 25 lira harçlıkları, genel sağlık sigortaları, iş kazası ve meslek hastalıkları sigortaları İŞKUR Bayburt İl Müdürlüğümüzce karşılanmaktadır. Aslında daha fazla kişiye kurs verebilecek kadar araç gereç sahibiyiz fakat fiziki mekan konusunda sıkıntımız var. İnşallah eğitim-öğretim yılı bittiğinde okulun diğer atölyelerini de kullanmak suretiyle bu sayıyı her etapta 40’ar kişiye çıkararak daha fazla kişiye aynı anda kurs vereceğiz ve daha fazla gencimizin istihdama katılmasını sağlayacağız.
"ARGON KAYNAKÇILIĞI YÜKSEK GELİR SAĞLAYAN ÖZEL BİR MESLEK"
Argon kaynakçılığı teknik bir alan ve yeni çağın önemli mesleklerinden biri... Gençlerimizi kıymetli bir mesleki beceri ile donatıyoruz ve sürekli bir gelire kavuşturuyoruz. Argon kaynağı alanında uzmanlaşanlar özel sektörde aranan ve ihtiyaç duyulan bir mesleki bilgiye ve yüksek gelir imkanına kavuşuyorlar. Burada yetiştireceğimiz elamanlar, sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında bu mesleklerinden dolayı fevkalade avantajlı bir iş imkanına kavuşacak. Bu meslek grubunda çalışacak kişilerin, Türkiye ortalamasının üzerinde maaşla rahatlıkla iş bulabilecekler, tam yeterli personel haline geldiklerinde 5-6 bin avro gibi rakamlarla dünya çapında istihdam edilebilecekler. Biz bu hatta istihdam edilmek üzere Bayburt’ta 200 - 300 kişiyi eğitmeyi amaçlıyoruz.
‘’EĞİTİME VE İSTİHDAMA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK’’
Bizler Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası olarak eğitim ve istihdama özel önem atfediyoruz. Bu alanlarda yapılan her çalışmaya ya öncülük etmekte ya katkı sağlamaktayız. Yaklaşık 2 milyon TL yatırımla Bayburt Polis Meslek Yüksek Okuluna kazandırdığımız kapalı spor salonu ve eğitim merkezinin yanı sıra Bayburt Üniversitemiz başta olmak üzere eğitim kurum ve kuruluşlarına imkanlarımız dahilinde destekler sunduk. Teknik Lisemize Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden 500 Bin Lira kaynak aktarılmasına öncülük ederek özel sektöre ara eleman yetiştiren bu okulumuzun eğitim imkan ve kabiliyetinin geliştirilmesine katkı sağladık. Bizler biliyoruz ki kalkınmanın en önemli unsurlarından biri de sosyal sermayedir. Biz Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimizin en önemli sosyal sermayesi olarak gördüğümüz gençlerimizin üretim ve istihdam hayatına dahil olması yönündeki çalışmalarımızı da inşallah artırarak devam ettireceğiz. Bu vesile ile bu kursun Bayburt’ta açılması ve gençlerimizin istihdam edilmeleri yönünde bizlere büyük destek veren SOCAR Türkiye Başkanı ve değerli hemşehrimiz Sayın Kenan Yavuz Bey’e teşekkür ediyorum.”
Ziyarete İbrahim Yumak, Mehmet Kavi, Mehmet Ölmez, Hükmü Cebeoğlu, Osman Gülsüm, Bünyamin Beyazıt, Ali Osman Doracan ve Önder Karaoğlu katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayburt’da Yeni Bir Meslek Doğuyor; Argon Kaynağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN