Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir Simit Bir Hurma İle Yapıldı

Giriş Tarihi: 6.7.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 13:54
Bir Simit Bir Hurma İle Yapıldı
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından İslam coğrafyasında ki acıları paylaşmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla ’Kardeşlik yolunda bir simit bir hurma’ iftarı yapıldı.
230 kişinin katıldığı Kuran Kursu öğrencileri ve ailelerine Gençlik Merkezi binası önünde "Ümmet İftarı" düzenledi. İftarda çocuklara hurma ve simit ikram edilirken, ’Kardeşlik yolunda bir simit bir hurma’ sloganıyla Bayburt Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen iftarda özellikle çocukların bir araya gelmesi amaçlandı. İftarda gençlere içlerinde bulundukları imkanların farkında olmalarını ve Müslüman ülkelerde zulüm gören kardeşlerinin de nasıl zor şartlar altında yaşamaya çalıştıklarının bilincini uyandırmaya çalışıldı.
Program Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Ardından bir konuşma yapan Gençlik Merkezi Müdürü Şerif Bayram; “İftarımızı hepinizin bildiği üzere bir simit, bir hurma ve bir bardak suyla gerçekleştirmek isteğiyle burada toplanmış bulunuyoruz. Malum Suriye’de, Filistin’de, Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Bosna’da, Müslüman ülkelerde şu anda sıkıntı çeken Müslüman kardeşlerimizin, ümmetimizin problemlerini yaşamak, onlara bir nebze de olsa destek olmak, onların şu anda bulunmuş olduğu durumu anlamak, algılamak, idrak etmek amacıyla bugün buradayız. Siz değerli genç kardeşlerimin bu denli istekle katılım göstermesi beni çok duygulandırdı. Eminim en azından burada birlik beraberliğimizle mübarek Ramazan ayının bereketine, huzuruna nail olduğumuz için halimize şükredip Allah’tan Müslüman kardeşlerimiz için yardım etmesini zalimleri ise kahreylemesini dua edeceğiz ” dedi.
Programa katılan Fatih Semiz ise, "Bugün burada bütün mazlum coğrafyalarda ezilen ve direnenlerle birlikte olduğumuzu, bütün ümmete onur ve şeref dersi veren kardeşlerimizi desteklediğimizi, onları selamladığımızı hissettirmek için bizleri davet eden başta Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cengiz Karakaşoğlu’na Gençlik Merkezi Müdürü Şerif Bayram’a ve tüm Gençlik Merkezi çalışanlarına çok teşekkür ederim. Ayrıca verdiğimiz vergilerin böyle güzel organizasyonlarla geri dönüyor olmasından dolayı da çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim" diye konuştu.
Daha sonra misafirler, Kuran Kursu minik öğrencilerinin ilahilerini ve Gençlik Merkezi Resim Kursu hocası ney dinletisini dinledikten sonra Ezanın okunmasıyla birlikte orucunu açan çocuklar, önlerinde ziyafet varmışçasına hurma ve simitlerini yediler.
İftarın ardından programımızın amacının ne olduğunu bir yudum suyun bile israf edilmemesi konusunda bilinçlendirmek amaçlı kısa bir sine vizyon gösterisi izletildi.
"Ümmet İftarı" nın sonuna doğru gençlere Esma-ül Hüsna’yı ezbere okuma, en çok Hadis-i Şerif bilme ve hazırlanan küçük bir yarışma sonunda hediyeleri takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Simit Bir Hurma İle Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN