Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21. Uluslararası Dede Korkut Şölenleri İptal Edildi

Giriş Tarihi: 21.7.2015 20:58 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 06:32
21. Uluslararası Dede Korkut Şölenleri İptal Edildi
Belediye Başkanı Mete Memiş, 21. Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenleri’nin tamamen iptal edildiğini duyurdu.
Sabah saatlerinde gazetecilere yaptığı açıklamada şölenlerin sadece eğlence kısmının iptal edildiğini belirten Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, etkinliğin sönük geçebileceği nedeniyle tamamen iptal etme kararı aldıklarını belirtti.
Başkanlık makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Memiş, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde yaşanan kanlı saldırı ve Adıyaman’dan gelen şehit haberleri nedeniyle yarın başlatılması planlanan 21. Uluslararası Dede Korkut Şöleni tamamen iptal edildiğini duyurdu.
Yaşanan gelişmeler karşısında üzüldüğünü ifade eden Memiş, şunları söyledi:
“Bütün bu istenmeyen olayların sonucu olarak tamda bugünlere denk gelen, çok farklı kesimlerin emek verdiği, katkı sunduğu 21. Uluslararası Dede Korkut şölenimizin ilk önce bir kısmını iptal etmeyi düşündük. Ama daha sonra tertip ettiğimiz toplantıların sonucunda yapılan yeni değerlendirmeler şunu getirdi ki; sonuçta bu programların bir kısmı kültür, diğer bir kısmı da şölensel programlar. Sanatçılarımızın, halk oyunu ekiplerimizin bir takım gösterileri olacaktı. Bunlar olmayınca bu program sönük kalır endişesini taşıyan arkadaşlarımız oldu. Ve bu değerlendirmeler sonucunda programın bütünüyle iptal edilmesine karar verdik. Bunu ifade ederken de gerçekten çok üzüldüğümü belirtmek isterim. İki türlüde üzüldüm. Gerçekten programın içeriği dolu doluydu. Uluslar arası mahiyet arz etmişti. Ben buna üzüldüm. Bundan büyük üzüntümüzde huzurla geçen bir bayram birlik ve beraberliğimizin yeniden kazanılmaya başlandığı bir dönemde böylesine lanetlenecek bir olayın olması. Buda ayrı bir üzüntümüz.
ERTELEME KONUSUNDA ACELECİ DAVRANILMAYACAK
Etkinliğin ertelenmesi konusunda aceleci davranmayacaklarını ve ortak akla başvuracaklarını aktaran Memiş, Eylül ayına kadar görüşmeleri yapıp bir karara varacaklarını ifade etti.
Memiş şunları anlattı:
“Erteleme konusunda yurt dışından gelecek davetlilerin programına uygun olur mu, olmaz mı? Bunu bilmiyoruz. Bu davetlerin özellikle yurt dışından gelecek olanlara Mart ayında randevuları aldık. Şimdi onlarında programlarının yoğunluğu var. Akademik personel, milletvekilleri davetlilerimiz arasındaydı. Eğer böyle bir şey olursa yakın zamanda bunu yeniden değerlendirebiliriz. Ama şu an itibariyle iptal edilmesini kararlaştırdık. Tabi yeniden bir program yapma gündeme gelirse programın taslağı elimizde var. Görüşmeleri yaparız. Uygun görülürse Eylül’e kadar bunu tekrar konuşur gündemimize alırız. “
GÜVENLİK ENDİŞESİ
Öte yandan Başkan Memiş, aldıkları kararda ‘provokatif eylem olabilir’ endişesini emniyet mensuplarıyla görüştüklerini ve güvenlik açısından tüm önlemlerin alındığı yanıtını aldığını söyledi. Başkan Memiş alınan karardaki en etkili kanaatin eğlence kısmının kaldırılmasıyla programın eksik kalacağı yönün ağır bastığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21. Uluslararası Dede Korkut Şölenleri İptal Edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN