Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2.’inci İnönü Zaferi Törenle Kutlandı

Giriş Tarihi: 1.4.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 13:36
2.’inci İnönü Zaferi Törenle Kutlandı
İkinci İnönü Zaferi’nin 94. yıl dönümü, ’in Bozüyük ilçesindeki Metristepe Anıtı ve Akpınar şehitliğinde düzenlenen törenlerle kutlandı.
Sabah saat 09.30’da Metristepe Anıtı’nda başlayan programda, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından askerler tarafından saygı atışı yapıldı. Daha sonra Akpınar köyündeki şehitliğe geçildi.
Akpınar şehitliğindeki program protokol mensupları tarafından anıta çelenk konulması ile başladı. Protokol konuşmaları ile devam etti.
İlk olarak Bilecikli Şehit Aileleri adına Hayati Durak tarafından konuşma yapıldı. Gazi Hayati Durak, konuşmasında, 1 Nisan’da Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan 2.’inci İnönü Meydan Muharebesi’nin, Türk milletinin makûs talihini de yendiği bir zafer olduğunu söyledi. Hayati Durak, "1 Nisan da 1921 günü Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan 2.’inci İnönü Meydan Muharebesi sonunda Türk Milletinin makûs talihi yenilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi büyük bir irade ve kararlılık göstererek askerlik ve kumandanlık sanatının en büyük oyunu olan 2.’inci İnönü Meydan Muharebesini kazanan Albay İsmet İnönü ve kahraman silah arkadaşlarını bu muharebede şehit düşen şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum" dedi.
Ardından Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı tarafından günün önlem ve önemine binaen bir konuşma yapıldı. Bakıcı, konuşmasında, "94 yıl önce bu topraklarda yaşananlar, esarete mahkûm edilmek istenen bir milletin; onurunu, bağımsızlığını ve özgürlüğünü korumak için verdiği destansı mücadelenin en şerefli halkalarından biridir. Bu öyle bir destandır ki ayağında çarığı, çantasında azığı olmayan kahraman askerlerimizin, kendisinden sayı ve teçhizat bakımından kat be kat güçlü düşman askerlerine karşı verdiği onurlu mücadelenin yazılan tarihidir. Büyük Atatürk’ün önderliğinde, üstün bir gayret ve yüksek bir şuurla yürütülen Kurtuluş Savaşı da milletimizin kararlılığının ve sahip olduğu değerlerin seçkin bir örneği olarak tarihteki yerini almıştır. Kurtuluş Savaşı’nın Zaferle sonuçlanması, bağımsızlık ve özgürlük inancıyla nelerin başarılabileceğini kanıtlarken, Türk milletinin gücünü ve büyüklüğünü de tüm dünyaya göstermiştir. Milletimizin, kahraman ordumuzla kenetlenerek birlik ve dayanışma ruhuyla kazandığı bu büyük zafer; Atatürk’ün, şehitlerimizin ve gazilerimizin Cumhuriyet kuşaklarına bir armağanıdır. Bugün Türkiye, milletimizin dünden bugüne gösterdiği fedakârlık, gayret, dayanışma ve çalışkanlık ile dünyanın önemli ülkelerinden biri haline gelmiştir. İnönü zaferleri gibi nice şanlı zaferlerden aldığımız ruhla Cumhuriyetimizi daha da ilerilere götürmek, ülkemizi modern dünya ile rekabet edebilecek siyasi, sosyal ve ekonomik güce eriştirmek azmindeyiz" dedi.
Daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri adına Jandarma Yarbay Yusuf Arık tarafından muharebenin askeri yönüyle ilgili bir konuşma yapıldı. Yarbay Arık, "2.’inci İnönü Muharebesi neticesinde Yunan ordusunun ilerleyişi durdurulmuş, yeniden taarruza geçebilmeleri için kuvvet ihtiyacı ortaya çıkmış ve İngilizler’in kendilerine olan güveni sarsılmıştır. Bu zafer ile TBMM’ye olan güven daha da artmış. Türk ordusu gücünü ispat etmiş ve hazırlıklarını tamamlamak için zaman ve moral kazanmıştır. Böylece kurtuluşa giden yolda önemli bir zafer kazanılmıştır" dedi.
Devamında Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayır tarafından bir konuşma yapıldı. Vali Nayır, konuşmasında mazlum uluslara ilham kaynağı olan Kurtuluş Savaşının bağımsızlığı elinden alındığında milletin neleri göze alıp başarabileceğinin en güzel örneği olduğunu söyledi. Valisi Ahmet Hamdi Nayır, "Milli Kurtuluş savaşında bu zafer Gazi Mustafa Kemal’in güzel ifadesiyle milletin makûs talihinin yenildiği bir zaferdir. 2.’inci İnönü Zaferi ile sadece askeri bir başarı sağlanmamış aynı zamanda siyasi bir zaferi de hazırlamıştır. TBMM hükümetine ve orduya güvenin artmasını, halkın zafere olan inancının güçlenmesini İtalya ve Fransa’nın işgal ettiği topraklardan çekilmeye başlamasını, İngiltere’nin TBMM ile ilişki kurma gayretlerini bu zafer sağlamıştır. Şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere emaneti olan Cumhuriyetimizi daha da yüceltmek her birimize düşen en önemli görevdir" dedi.
Konuşmaların ardından İlçe Müftü Vekili Ömer Faruk Can’ın dua ettirmesinin ardından Vali Nayir, tarafından şeref defterinin imzalaması ve şehitliğin ziyaret edilmesiyle Akpınar şehitliğinde ki programlar sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2.’inci İnönü Zaferi Törenle Kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN