Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’te Ispm-15 Denetimleri Devam Ediyor

Giriş Tarihi: 1.7.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 14:39
Bilecik’te Ispm-15 Denetimleri Devam Ediyor
’te ahşap ambalaj malzemelerinin ısıl işleme tabi tutulması ve işaretlenmesine dair yönetmelik hükümlerine göre işaretleme yetkisi bulunan ISPM-15 yetki belgesi sahibi işletmelerin denetimleri devam ediyor.
Konu hakkında ISPM-15 standardı hakkında bilgi veren Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye’nin de üyesi bulunduğu Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu IPPC Genel Kurulunun 2002 yılında kabul ettiği, uluslararası ticarette ahşap ambalaj malzemeleri kullanımını düzenleyen standart olduğunu belirttiler. Açıklamada, “Denetimler müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Güven Sönmez, Ziraat Mühendisi Kerim Şekerci ve Bursa Orman Bölge Müdürlüğünde görevli Orman Endüstri Mühendisi Zafer Karakoç tarafından yürütülmektedir” denildi.
ISPM-15 STANDARDININ KAPSAMI NEDİR?
Açıklamanın devamında, ISPM-15 standardına göre ihraç edilen ürün ne olursa olsun, her türlü ahşap ambalaj malzemesi ısıl işleminin ve işaretlenmiş olmak zorunda olduğu belirtilerek, “Isıl işlem ile işaretleme ancak yetkili firmalar tarafından yapılabilmektedir. İlimizde halen faaliyet gösteren 13 firma bulunmaktadır ve denetimleri Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. ISPM 15, kalınlığı 6 milimetreden fazla olan ve gemi ile nakledilecek ahşap ambalaj malzemelerinin üreticisi tarafından işaretlenmesi için Uluslararası Bitki Koruma Birliği ile yapılan sözleşme esasına dayanır. Bütün ahşaptan oluşan ambalaj malzemeleri ısıl işleme tabi tutularak ya da metil bromür ile fümigasyon yapılmış olmalı ya da ambalaj malzemeleri kağıt, plastik, ahşap kökenli ürün sunta gibi diğer alternatif malzemelerden oluşmalıdır. ISPM-15 işaretlemesi malzeme üzerine yapılır. Bu işaret aynı zamanda standardın gerektirdiği işlemin yapıldığına dair yapanın Uluslararası Bitki Koruma Birliği ’ye taahhüdüdür ve sorumluluk üreticiye aittir” diye belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilecik’te Ispm-15 Denetimleri Devam Ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN