Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’te Kadir Gecesinde Sakal-ı Şerif Coşkusu

Giriş Tarihi: 14.7.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Bilecik’te Kadir Gecesinde Sakal-ı Şerif Coşkusu
’te sedef kaplamalı sandukası açılarak vatandaşlara sergilenen Hz. Muhammed’e (SAV) ait Sakal-ı Şerif’i görmek isteyenler uzun kuyruk oluşturdu.
Her yıl olduğu gibi Kadir gecesinde ziyarete açılan Sakal-ı Şerif’i görmek isteyenler Bilecik merkez Dedeoğlu Camii ile Şerifpaşa Camii’de uzun kuyruklar oluşturdular. Teravih namazının ardından sıraya giren vatandaşlar, cami görevlisi tarafından sanduka içinden alınan küçük cam tüp içinde bulunan Sakal-ı Şerif’i ilahiler eşliğinde görme imkanı buldu. Ziyarete açılan her iki camide vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturarak Sakal-ı Şerife halk büyük ilgi gösterdi. Kuran’ı Kerim’de ’Bin aydan daha hayırlı olduğu’ vurgulanan Kadir Gecesi, Bilecik’te de dua ve ilahilerle idrak edilirken, camilere akın eden vatandaşlar bu anlamlı geceyi namaz kılarak ve dua ederek geçirdi. Bilecik’te çoluk, çocuk camiler dolup taşarken, vatandaşlar teravih namazını, caminin dolması nedeniyle iç ve dış avlularda yerlere serilen hasırlar ve beraberlerinde getirdikleri seccadeler üzerinde kıldı. Gece dolayısıyla vatandaşlara, gül suyu lokum ikram edildi. Gecenin sonunda ise Teravi namazına katılan bayanlara sergilenen Sakal-ı Şerif seneye tekrar vatandaşlara gösterilmek üzere sedef kaplamalı sandukası konuldu.
"SAKALI ŞERİF PEYGAMBER EFENDİMİZDEN BİZE ULAŞAN, YADİGAR KALAN BİR EMANETTİR"
Teravi namazı öncesi cemaate seslenen Bilecik İl Müftü Yardımcısı Ahmet Tokgöz, bu akşamki geleneklerinin Müslümanlara has bir gelenek olduğunu belirterek, "Toplumda bazı yanlış ifrat ve tefrit olayları var. Sakalı Şerif’i ziyaret, adı üzerinde ziyarettir. Bunu ibadet olarak telakki etmek haşa ona tapmak bunun karşısında değişik hareketlerde bulunmak Allah muhafaza insanı tehlikeye de götürür. Sakalı Şerif Peygamber Efendimizden bize ulaşan, bize yadigar kalan bir emanettir. Onu ziyaret ederken adete Peygamber Efendimizin manevi huzurunu ziyaret ediyormuş gibi huşu ile saygı ile ziyaret gerçekleştirilmelidir. En önemli özellik budur. Bizde de Sakalı Şerif-i bizim camimizin zimmetinde var. Her yıl Kadir Gecesi’nde de bunu ziyarete açıyoruz insanları Peygamber Efendimizle o manevi alemde buluşturmuş oluyoruz.
Sakal-ı Şerif’i görmek isteyen vatandaşlar ise Sakal-ı Şerif’i cep telefonlarına o anı ölümsüzleştirdiler.
Ayrıca, gözleri görmeyen küçük bir çocuğun babasının kucağında Sakal-ı Şerif’in içinde bulunduğu cam fonusa dokunması ve onu hissetmeye çalışması bu günün önemini daha da gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilecik’te Kadir Gecesinde Sakal-ı Şerif Coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN