Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’te Yetkililer İle Köylüler Arasında "Fabrika” Gerginliği

Giriş Tarihi: 14.7.2015 20:18 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
’in Taşçılar Köyü’nde bulunan bir çimento fabrikası yetkililerinin fabrikayı büyütme talebini dile getirdiği toplantıda köylüler ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü arasında gerginlik yaşandı.
Bilecik merkeze bağlı Taşçılar Köyü’nde 8 sene önce kurulan ve kısa bir zaman önce el değiştiren SANÇİM çimento fabrikası yetkilileri ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, "fabrikanın kapasitesini arttırmak" talebiyle köy kahvesinde köylülerle bir araya geldi. Köylüleri bilgilendiren Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, projenin ek 1 kapsamında bakanlık tarafından yürütüldüğünü anlattı. Akat, “SANÇİM Çimento Bilecik Madenciliğin entegre çimento fabrikası ve maden sağlığı kapasite artışının projesiyle ilgili olarak 2014 tarihli 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) yönetmeliği 9’uncu maddesi gereği sizlerin bilgilendirilmesi ve proje hakkındaki görüşlerinizin alınması amacıyla buradayız” dedi.
Ardından Çevre Yüksek Mühendisi Harun Yıldırım, Entegre Çimento Fabrikası ve Maden Sahaları Kapasitesi Artışı adlı projeyi slayt eşliğinde köy kahvesinde köylülere tanıttığı sırada beklenmedik bir tepki ile karşılaştı. Köylüler, fabrikanın tozu, dumanı ve kirliğinden şikayet ederek, mevcut fabrikanın da kalkmasını istedi ve tartışma yaşanmaya başladı. Tepkiler üzerine araya giren Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, köylülere sakin olmaları gerektiğini söyledi. Bunun üzerine gerilim daha da arttı. Köylüler, İl Müdürüne, “Bu zamana kadar aklınız neredeydi? Sizi daha yeni tanıdık, İl Müdürlüğüne fabrikanın dumanı hakkında kaç kere şikayet ettik, bizlere geri dönüşüm bile yapmadınız” dediler. Köylülerin bu konuda yanlarında olmadıkları dile getirdikleri köy Muhtarı Yasin Demir ise, olanları sandalyesinde oturarak anlattı. Köylülerin kendilerine muhtar olarak gördükleri komşu köy muhtarı Ahmet Sevinen de, il müdürü ve yetkililere bu konuda köylülerin mağdur olduğunu ve fabrikanın mevcut fabrikasına sahip çıkamadığını söylemesi üzerine kahvede alkış koptu. Köylülerin fabrikanın kurulmaması ve mevcut fabrikanın sağlığa zararlı olduğu iddiası ile topladıkları imzaları İl Müdürü Akat’a vermelerinin ardından yetkililer köy kahvesinden ayrıldı.
“BU KAPASİTE ARTIRIMINDAN SONRA KATI AKIT, YAKITTI TESİSİ KURULACAK”
Fabrika sahiplerinin yanında olduğu için köylüler tarafından dışlanan köy muhtarı Yasin Demir, 2007 senesinde fabrika kurulurken ÇED raporunu kim takip ediyorsa bugün de yaşananların tutanaklara geçilmesini istedi. Fabrikada klinger depoları olduğunu ve normalde bu depoların üzerinin kapalı olması gerekirken, depoların açık olduğunu belirten köy muhtarı Demir, "O depolardan bir toz doğaya gidiyor. Gitmiyor dersek yalan olur. Filtreler bazen arıza yapıyor. Bu arızalarda toz kaçabiliyor. Yolu yapmadılar yolu asfalt yapsalar toz ortadan kalkacak bunlar olmadı. Çukurören köyüne baktığımız zaman Beyce köyüne baktığımız zaman patlatma yapıyorlar. Patlatmanın şiddetini biz bilmiyoruz ama Çukurören’de Beyce köyünde bu camlar kırılmaya kadar gidiyor. Bunlar kanunun vermiş olduğu dozdadır ama onu biz bilemiyoruz. Burada benim Taşçılar Köyü muhtarı olarak söylemek istediğim klinger sahasını lütfen kapatsınlar. Yola asfaltlama yapsınlar. Vatandaş diyor ki istemiyorum. Ham madde yollarını ben bilmiyorum onu Çukurören Muhtarı daha iyi biliyor. Burada sözlü sataşma yapmıyoruz. Burada fabrikanın hakkını da savunmuyoruz. Burada köylünün hakkını savunuyoruz. Olması gerekenleri söylüyoruz. Bu kapasite artırımından sonra bunun arkasından gelebilecek bazı vatandaşların tepkileri var. Bazı vatandaşların kaygıları var Bu kapasite artırımından sonra katı akıt, yakıttı tesisi kurulacak. ÇED bu şekilde olmaz” şeklinde konuştu.
Toplantıda, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım ve İl Genel Meclis üyelerinin bazıları da hazır bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilecik’te Yetkililer İle Köylüler Arasında "Fabrika” Gerginliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN