Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokak Çalgıcısı Gençler

Giriş Tarihi: 24.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 11:58
Sokak Çalgıcısı Gençler
’te günlük harçlıklarını çıkartmak ve müzik yapmak için sokakta şarkılar söyleyen öğrenciler polisle adeta köşe kapmaca oynuyorlar.
Bilecik Ticaret Meslek Lisesinde okuyan bir grup öğrencinin oluşturduğu sokak müzisyenleri, sokakta vatandaşlara hem sanatlarını icra ediyorlar, hem de günlük harçlıklarını çıkarıyorlar. Grup adına İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan lise öğrencisi Barış Kara ve Gurur Ali Özkan, sokakta sanatlarını yaptıklarını söyleyerek, bu yapılan sanat karşısında vatandaşlarının duyarsız kalmadıklarını belirtiler. İkili, “Günlük en az 20 TL, en fazla 70 TL para topluyoruz. Bizler okullar tatilken sokaklarda hem sanatımızı gösteriyoruz, hem de cep harçlığımız çıkıyor. Büyük şehirlerde her köşe başında bir sokak müzisyenleri bulunur ve hatta bazı illerde bizler için özel duraklar yapan belediyeler var” dediler.
“BİZ DİLENCİ DEĞİLİZ, POLİSLERDEN KAÇARAK SANAT YAPILMAZ”
Birkaç yıl Halk Eğitim merkezlerinde ders aldıklarını belirten ikili, “Sonrasında ilk olarak geçen yaz aylarında sokaklarda çalmaya başladık. Geçen sene çok zorlanmıştık. Polis kaldırıyordu hep bizi. Bir yerden sonra artık polis ile kovalamaca yaşamaya başladık. Onlara göre yaptığımız dilencilikmiş. Biz burada dilenmiyoruz. Biz onlara müziklerimizi sunuyoruz. Biz sokakta müzik yapmak istiyoruz. Polislerle köşe kapmaca oynamak yerine bize de oturmalı bir yer yapılsın biz de orada takılalım. İnsanlar bizlere sadece para atarak geçmesinler, para bile vermesinler sadece otursunlar yanımıza ya da ayakta söylediğimiz bir şarkıya eşlik etsinler, bizleri dinlesinler biz daha çok memnun oluruz. Sanat yapmaya çalışıyoruz ve sanat polislerden kaçarak yapılmıyor” dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak Çalgıcısı Gençler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN